komunikat prasowy

Z inicjatywy Fortum, na ulicach Wrocławia pojawią się grzejące ławki designerskiego studia Sokka.

09 Grudzień 2010, 00:00

Ławki Fortum zostały wykonane z aluminium podlegającego w 100 proc. recyklingowi oraz wyposażone w ciepłe oświetlenie LED-owe, stanowiące źródło światła o niskim poborze energii. Dodatkowo we wnętrzu ławki zamontowane są sterowniki, które w zależności od temperatury powietrza i pory dnia, kontrolują funkcje ogrzewania oraz oświetlenia i tym samym optymalizują pobór energii. Temperatura ławki podczas zimy, będzie się utrzymywać na poziomie ok. 10˚C.
„Fortum jest nastawione na przyszłościowe, ekologiczne i wydajne pod względem energetycznym rozwiązania. Te aspekty są spójne z filozofią naszej firmy. Zaprojektowanie grzejącej ławki dla Fortum było dla nas świetną okazją, żeby korzystając z naszego doświadczenia, połączyć innowacyjną formę z nową funkcjonalnością”– podsumowuje Katarzyna Sokołowska z firmy Sokka.
Grzejące ławki staną na ulicach Wrocławia pod koniec bieżącego roku w pięciu lokalizacjach, które zostały wyłonione w ramach konkursu zorganizowanego przez Fortum z Gazetą Wyborczą Wrocław pod patronatem Urzędu Miasta Wrocław. Z dziesięciu zaproponowanych lokalizacji, Wrocławianie wybrali pięć, które ich zdaniem wymagały ogrzania. To już kolejny projekt Fortum mający na celu zaangażowanie lokalnej społeczności w działania, które mają zwrócić uwagę na racjonalne gospodarowanie ciepłem i energią. „Chętnie inicjujemy akcje, które z jednej strony są spójne z naszą strategią zrównoważonego rozwoju, a z drugiej strony dają szansę realizacji ciekawych i nowatorskich projektów. Mamy nadzieję, że grzejące ławeczki na stałe wpiszą się w krajobraz Wrocławia” – mówi Izabela Van den Bossche, dyrektor ds. komunikacji Fortum Power and Heat Polska.
Fortum było organizatorem podobnej akcji w Sztokholmie - "Oświetlmy Sztokholm”, podczas której mieszkańcy stolicy Szwecji wybierali najciemniejsze miejsca, które później oświetliło Fortum.

Lokalizacje wybrane w konkursie, gdzie staną grzejące ławki:

  • Plac Jana Pawła II, przy fontannie
  • Plac Dominikański, przed Galerią Dominikańską, przy przejściu dla pieszych
  • Wyspa Słodowa, naprzeciw Uniwersytetu
  • Promenada, na rogu ul. Teatralnej i Świdnickiej, naprzeciw hotelu Monopol
  • Park Południowy, przy pomniku Chopina


***
Informacje o projektantach:
Rodzeństwo Katarzyna i Wojciech Sokołowscy, firma Sokka.
Laureaci licznych prestiżowych międzynarodowych nagród m.in. Opus Design, International Design, Henkel Design Award, Hettich Design. Autorzy nowatorskich projektów np. obudowy robota kardiochirurgicznego, prototypu samochodu sportowego Ferrari 595 Dayton, czy ekologicznych opakowań biopolimerowych. Działają zgodnie z hasłem: „design, nature, technology”. Ich projekty to połączenie estetyki i funkcjonalności z wykorzystaniem materiałów i technologii, które nie szkodzą środowisku.