komunikat prasowy

Ławki Fortum o większej mocy grzewczej we wszystkich pięciu lokalizacjach Wrocławia.

05 Styczeń 2011, 00:00

Pięć grzejących ławek pojawiło się na ulicach Wrocławia, jako zwieńczenie konkursu zorganizowanego przez Fortum i Gazetę Wyborczą Wrocław pod patronatem Urzędu Miasta Wrocław. Celem plebiscytu było wybranie takich miejsc, które Wrocławie uznali za wymagające ogrzania. Za koncept i wykonanie ławek odpowiadali młodzi designerzy – Kasia i Wojtek Sokołowscy z firmy Sokka, zdobywcy licznych branżowych nagród oraz autorzy nowatorskich projektów m.in. prototypu samochodu sportowego Ferrari 595 Dayton. Projektanci zadbali, aby konstrukcja ławki łączyła estetykę z funkcjonalnością, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów i technologii, które w minimalnym stopniu wpływają na środowisko.
„Zależało nam na projekcie, który jednocześnie byłby interesującą instalacją w przestrzeni miejskiej, z drugiej strony oddawałby przyszłościowy i ekologiczny charakter Fortum. Zastosowaliśmy rozwiązania o niskim poborze energii, a jako materiał - aluminium, które podlega w 100 procentach recyklingowi.” – tłumaczy Katarzyna Sokołowska, autorka projektu. Dodatkowo, ławki Fortum zostały wyposażone ciepłe oświetlenie LED-owe, stanowiące źródło światła o niskim poborze energii oraz w silniejsze, niż pierwotnie 300 watowe, kasetony grzewcze. Obecny maksymalny pobór prądu ławki kształtuje się na poziomie 800 W, co pozwala osiągnąć temperaturę na poziomie ok. 20˚C. „Projekt jest prototypem, więc nadal trwają prace, które mają za zadanie optymalizować temperaturę ławki nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz. Chcieliśmy uzyskać odczuwalny efekt ciepłej ławki przy jednoczesnym minimalnym zużyciu prądu. Wymieniliśmy maty grzewcze na mocniejsze, ale i tak ławka pobiera trzy razy mniej mniej mocy niż żelazko” - tłumaczy Roman Jamiołkowski, Rzecznik Prasowy Fortum Power and Heat Polska. - Obecnie zastosowane zasilanie powinno usatysfakcjonować wszystkich zmarzniętych spacerowiczów, którzy chcieliby się ogrzać na naszej ławce. ” – podsumowuje.
Wrocław to pierwsze miasto w Polsce, w którym została przeprowadzona taka inicjatywa. Ławki już zyskały przychylność mieszkańców. Wrocławianom przypadł do gustu minimalistyczny, ultranowoczesny design oraz funkcja grzewcza ławki. W okresie przedświątecznym, Fortum udostępniło grzejącą ławkę na rogu ul. Świdnickiej oraz Teatralnej do dyspozycji wszystkich, którzy chcieli nagrać świąteczne życzenia emitowane później na serwisie internetowym Youtube. Akcja składania świątecznych życzeń cieszyła się dużym zainteresowaniem Wrocławian.

Lokalizacje we Wrocławiu, gdzie można się ogrzać na ławeczkach Fortum.

  • Plac Jana Pawła II, przy fontannie
  • Plac Dominikański, przed Galerią Dominikańską, przy przejściu dla pieszych
  • Wyspa Słodowa, naprzeciw Uniwersytetu
  • Promenada, na rogu ul. Teatralnej i Świdnickiej, naprzeciw hotelu Monopol
  • Park Południowy, przy pomniku Chopina