komunikat prasowy

Młodzi o energetyce i ekologii – podczas 16 Sesji Plenarnej Europejskiego Parlamentu Młodzieży we Wrocławiu

11 Marzec 2011, 00:00

W dniu dzisiejszym, zgromadzeni w kilku zespołach studenci – rozegrają Grę Energetyczną, której pomysłodawcami są eksperci z Fortum. Młodzi będą odpowiadać na pytania związane z efektywnością energetyczną, ekologią, wykorzystaniem energetycznym biomasy, niską emisją dwutlenku węgla czy wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu.
- Dzięki aktywnemu współzawodnictwu, uczestnicy pogłębią swoją wiedzę na temat najbardziej aktualnych zagadnień energetycznych. Szczególnie zależy nam na tym, aby to właśnie młodzi ludzie byli uczestnikami dyskusji na temat wyzwań energetycznych przyszłości. Naszą misją jest wytwarzanie czystej energii z myślą o obecnych i przyszłych pokoleniach – powiedział Roman Jamiołkowski – rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska. Koncern jest sponsorem 16 Sesji Plenarnej Europejskiego Parlamentu Młodzieży we Wrocławiu.
Specjaliści z fińskiego koncernu zainspirowali także uczestników Sesji, aby zajęli się społeczną problematyką zagospodarowywania odpadów komunalnych – przede wszystkim możliwości wykorzystywania ich jako paliwa w elektrociepłowniach.
Spalarnie śmieci i akceptacja społeczna – wokół tego tematu toczy się jedna z głównych debat tegorocznej Sesji. Jej uczestnicy dyskutują na temat sposobów zagospodarowywania odpadów, posługując się przykładami krajów, które mają już doświadczenie w tym obszarze. Jednym z nich jest np. Szwecja, która ma długoletnie doświadczenie w termicznej, utylizacji odpadów, które są jednocześnie źródłem energii elektrycznej i cieplnej.
- Temat debaty odpowiada najbardziej aktualnym wyzwaniom energetycznym i społecznym, z jakimi ma obecnie do czynienia cała Europa, a w szczególności Polska. Jednym z takich wyzwań jest z pewnością produkcja energii, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. To także okazja, aby młodzież dowiedziała się więcej np. o modelowej inwestycji w tym obszarze, jaką jest niewątpliwie należąca do Fortum elektrociepłownia Hogdalen, która jako paliwo wykorzystuje 100 procent odpadów komunalnych aglomeracji sztokholmskiej, dostarczając jednocześnie czystą energię i ciepło szwedzkiej stolicy – dodaje Roman Jamiołkowski.
16 Sesja Plenarna Europejskiego Parlamentu Młodzieży już po raz drugi odbywa się we Wrocławiu i – jak podkreślają jej organizatorzy – ma charakter innowacyjny: poświęcony najważniejszym wyzwaniom technologicznym i ich wpływowi na funkcjonowanie lokalnych społeczności. W tym roku bierze w niej udział ponad 90 uczestników z całej Europy.

Więcej informacji udzielają:
Roman Jamiołkowski, Rzecznik Prasowy- tel. +48 662 183 746.