komunikat prasowy

Fortum podjęło decyzję o przyszłości Elektrociepłowni Szombierki

18 Kwiecień 2011, 00:00

Elektrociepłownia Szombierki obchodziła ostatnio swoje 90lecie. W kolejną dekadę wchodzi już z nowym właścicielem, fińskim koncernem energetycznym Fortum. Nowy gospodarz od razu podjął decyzję o tymczasowym wstrzymaniu organizacji imprez na terenie zakładu, tłumacząc ją względami bezpieczeństwa i złym stanem technicznym obiektu. „Bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających na terenie naszych zakładów jest dla nas absolutnym priorytetem. Nie ma mowy o żadnych odstępstwach i kompromisach” tłumaczy Izabela Van den Bossche, dyrektor ds. komunikacji Fortum Power and Heat Polska. „Zdajemy sobie jednak sprawę z tego jak ważną rolę kulturalną pełni EC Szombierki, dlatego od samego początku prowadzimy rozmowy zarówno z władzami miejskimi jak i władzami regionu na temat przyszłości obiektu” komentuje Izabela Van den Bossche. Teraz fiński koncern wykonuje kolejny krok i ogłasza, że samodzielnie sfinansuje prace inwestycyjne, niezbędne do tego, aby EC Szombierki znów mogły zostać udostępnione szerokiej publiczności.

Nie jest to jednak jedyna decyzja, dzięki której Fortum chce jak najszybciej otworzyć EC Szombierki na kulturę. Obecnie Elektrociepłownia jest nadal czynnym zakładem produkcyjnym i zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie można organizować tam imprez masowych. Zarząd Fortum znalazł jednak rozwiązanie tego problemu. „Zdecydowaliśmy, że produkcję w zakładzie w Szombierkach wygasimy jeszcze w tym roku” mówi Piotr Górnik, Prezes Fortum Bytom. „To podstawowy warunek, który musimy spełnić, jeśli chcemy myśleć poważnie o tym obiekcie, jako o miejscu dla wydarzeń kulturalnych” dodaje.

Budynek elektrociepłowni wymaga również modernizacji, aby mogły być spełnione wymogi przeciwpożarowe i sanitarne. Największym problemem w obiekcie funkcjonującym w obecnym kształcie jest brak odpowiedniej ilości wyjść ewakuacyjnych. Fortum chce jak najszybciej zrealizować niezbędne inwestycje, dzięki którym zostaną spełnione normy dla realizacji imprez masowych.„Dokumentacja projektowa została już złożona do odpowiednich służb. Mamy nadzieję, że już niedługo na teren EC Szombierki wejdą ekipy remontowo-budowlane” tłumaczy Izabela Van den Bossche.

Więcej informacji:

Izabela Van den Bossche, dyrektor ds. komunikacji Fortum Power and Heat Polska

+48 692 209 428

Roman Jamiołkowski, rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska

+48 662 183 746