komunikat prasowy

Częstochowska młodzież poznaje środowisko naturalne

21 Czerwiec 2011, 00:00

Częstochowskie szkoły podstawowe numer 1, 42 i 11 – jako ostatnie, przed zakończeniem roku szkolnego 2010/2011, wzięły udział w warsztatach ekologicznych. Ich uczniowie uczestniczyli najpierw w części teoretycznej, później zaś – w praktycznej, podczas której poznawali specyfikę otaczającej nas przyrody.
- Podczas ostatnich dwóch miesięcy przekonaliśmy się jak wielkim zainteresowaniem cieszy się wśród młodych ludzi tematyka ekologiczna. Wiele z nich po raz pierwszy dowiedziało się co to jest czysta energia, dlaczego dwutlenek węgla może być szkodliwy i jak powstrzymać jego emisję - mówi Justyna Walenta z Ruchu Inicjatyw Społeczno - Ekologicznych "Przytulia".
Pogłębianiu wiedzy energetycznej służy ekologiczna gra Ego czy Eko?, w której uczniowie biorą udział podczas warsztatów. - Gra pozwala młodym ludziom dowiedzieć się, co każdy z nich może zrobić dla środowiska naturalnego racjonalnie gospodarując energią.– mówi Renata Szmajdzińska, nauczyciel przyrody ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Częstochowie.
Uczniowie częstochowskich szkół – jako pierwsi w Polsce – poznali tajniki gry opracowanej przez ekspertów z Fortum. Dzięki temu dowiedzieli się jak dużo można zrobić dla środowiska naturalnego, racjonalnie gospodarując energią, lub wytwarzając ją ze źródeł pozwalających na uzyskanie niskiej emisji CO2 np. z biomasy lub odpadów komunalnych.
- Zaczęliśmy od młodzieży częstochowskiej, bo to właśnie tu znajduje się nasza elektrociepłownia – jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Polsce, w którym biomasa stanowi jeden z rodzajów wykorzystywanego paliwa – mówi Roman Jamiołkowski, rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska.
Wspólna inicjatywa, realizowana razem z Ruchem Inicjatyw Społeczno – Ekologicznych „Przytulia” to część szerszego programu realizowanego przez koncern pod hasłem „Fortum dla Ziemi”. W ramach inicjatywy firma dba o systematyczne zwiększanie energetycznej i ekologicznej świadomości zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, co przyczynia się do zwiększania czystości środowiska naturalnego.

KONTAKT: Magdalena Bobowska- Macyszyn
tel: 503 538 733
e-mail: przytulia1 [małpa] o2 [kropka] pl
www.przytulia.most.org.pl

Partnerami projektu są Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.