komunikat prasowy

"Stop CO2 Rusz Się!" – nowa wyprawa rowerowa ekologa

15 Czerwiec 2011, 00:00

Jak każdy z nas może wpłynąć na zahamowanie zmian klimatycznych? Na takie pytanie odpowiedź znają już nie tylko ekolodzy i naukowcy: należy ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Cel ten możemy aktywnie realizować poprzez ograniczanie zużycia energii lub zwiększanie jej produkcji z bardziej ekologicznych źródeł (biomasa, woda). Na poprawę jakości otaczającego nas środowiska wpłynie również rozsądne gospodarowanie odpadami, a także - coraz rzadsze używanie takich środków transportu, które emitują spaliny. Takie właśnie przesłania towarzyszą najnowszej inicjatywie Dominika Dobrowolskiego – organizowanej z okazji rozpoczęcia przez Polskę półrocznego okresu prezydencji w Unii Europejskiej.

Chcę pokazać, że walkę o lepszy klimat każdy powinien zacząć od samego siebie. Wystarczy tylko chwilę się zastanowić i ruszyć się, a emisja dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji znacząco się zmniejszy. - mówi Dominik Dobrowolski.

Znany z udziału w wielu akcjach, takich jak Sprzątanie Świata czy Dzień Ziemi, ekolog przejedzie na rowerze z Wrocławia do Brukseli, aby tam na dzień przed rozpoczęciem przez Polskę przewodnictwa w Unii Europejskiej zakończyć ją i przypomnieć o tym, że czystość klimatu powinna być jednym z głównych wartości w UE. Rok temu Dobrowolski objechał na rowerze wybrzeża Bałtyku zapoznając się m.in. z doświadczeniami takich krajów jak Finlandia czy Szwecja w gospodarowaniu odpadami. W czasie ubiegłorocznej wyprawy ekolog zwiedził sztokholmską elektrociepłownię Hogdalen – w której jako paliwa używa się wyłącznie odpadów komunalnych. Właścicielem tego zakładu, a także głównym partnerem i sponsorem tegorocznej wyprawy "Stop Co2 Rusz Się" jest koncern energetyczny Fortum.

Akcje podejmowane przez Dominika Dobrowolskiego są nam bardzo bliskie, bowiem my także propagujemy racjonalne wykorzystanie energii, odpowiedzialne gospodarowanie odpadami, które można z powodzeniem wykorzystać jako paliwo do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła – mówi Roman Jamiołkowski – rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska.

Firma szczyci się jednym z najniższych w Europie poziomem dwutlenku węgla, jaki emitowany jest przy produkcji energii w jej zakładach. Jednym z najnowszych założeń w strategii Fortum jest coraz większa produkcja elektryczności i ciepła, które wolne będą od CO2. W tym celu systematycznie zwiększać będzie udział takich paliw jak biomasa, woda, czy słońce lub wiatr w wytwarzaniu energii we wszystkich zakładach koncernu. Fortum, które jest właścicielem kilku elektrociepłowni i sieci przesyłu ciepła w Polsce angażuje się też w liczne inicjatywy promujące "czystą energię" i zwiększające świadomość dotyczącą racjonalnej gospodarki energią.
Poparcia dla najnowszej inicjatywy Dominika Dobrowolskiego udzielił między innymi przewodniczący Parlamentu EU – prof. Jerzy Buzek, Europosłanka – Danuta Huebner ,Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także Fundacja Marka Kamińskiego czy Parlamentarna Grupa Rowerowa.

http://www.cycling-recycling.eu/
Więcej informacji – Roman Jamiołkowski +48 662 183 746