komunikat prasowy

Fortum inwestuje w zrównoważony transport w Częstochowie

21 Wrzesień 2011, 00:00

Celem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest zachęcenie mieszkańców miast do korzystania z innych środków transportu niż pojazdy spalinowe oraz promocja bardziej efektywnych energetycznie form komunikacji miejskiej oraz rowerowej. Z okazji obchodów, Częstochowianie mają okazję uczestniczyć m.in.: w pikniku rowerowym, rowerowej grze miejskiej, skorzystać z bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską, czy obejrzeć pierwszy w Polsce zerozemisyjny samochód elektryczny należący do Straży Miejskiej.
"Tydzień Zrównoważonego Transportu to doskonała okazja do aktywizowania mieszkańców i promocji ekologicznych rozwiązań mających na celu poprawę komunikacji publicznej. Dlatego też zdecydowaliśmy się zainwestować w stojaki, które ułatwią poruszanie się po mieście na rowerach" – tłumaczy Roman Jamiołkowski, rzecznik Fortum Power and Heat Polska . "Cieszymy się, że transport rowerowy staje się coraz bardziej popularną formą komunikacji– nie tylko zdrową, ale też sprzyjającą ochronie środowiska" – dodaje.
24 września w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu odbędzie się konkurs wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego dla rowerzystów. Jest to wspólna inicjatywa Fortum i Straży Miejskiej organizowana podczas Pikniku Rodzinnego w Zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie. 50 pierwszych uczestników konkursu zostanie nagrodzonych odblaskowymi opaskami rowerowymi, a finałowa trójka otrzyma nagrody specjalne. Konkurs potrwa od godz. 13.00 do 15.00. Przy okazji edukacyjnej zabawy, Straż Miejska zaprezentuje również pierwszy w Polsce ekologiczny samochód i-MiEV, który charakteryzuje się zerową emisją CO₂. Elektryczne auto przyszłości zostało ufundowane na potrzeby Straży Miejskiej przez koncern Fortum w lutym br.
Akcja promująca komunikację rowerową, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Częstochowie, to już kolejne przedsięwzięcie Fortum na terenie miasta, które ma za zadanie zwrócić uwagę mieszkańców na kwestie ekologii i zrównoważonego rozwoju. Fortum, właściciel najnowocześniejszej i najbardziej przyjaznej środowisku elektrociepłowni w tej części Europy – EC Częstochowa, było również inicjatorem edukacyjnej akcji informacyjnej na temat efektywności energetycznej oraz organizatorem "Pikniku energetycznego" na terenie miasta.

Tu znajdują się stojaki rowerowe Fortum:

  • ul. Krakowska 34 - Fundacja ADULLAN (2 sztuki)
  • pl. Rady Europy - przy wejściu do dworca PKP (2 sztuki)
  • ul. Piłsudskiego - przy wejściu do dworca PKP (2 sztuki)
  • II Aleja NMP - rejon Pasażu Kossak-Szczuckiej (2 sztuki)
  • II Aleja NMP - przy kinie ILUZJA i Miejskiej Galerii Sztuki (2 sztuki)
  • ul. Waszyngtona -między budynkiem BGŻ-u i budynkiem głównym UM (4 sztuki)

Ostatnie dwa z szesnastu stojaków zostaną zamontowane w III Alei NMP - przy budynku Biblioteki Publicznej po zakończeniu remontu elewacji budynku biblioteki