komunikat prasowy

Fortum podłącza do sieci ciepłowniczej kluczowe obiekty we Wrocławiu.

28 Październik 2011, 00:00

"Odbywający się dziś pierwszy mecz piłkarski pomiędzy Śląskiem Wrocław i Lechią Gdańsk na nowo otwartym Stadionie Miejskim, to okazja do świętowania sportowych emocji. Dla nas jest to podsumowanie ważnego przedsięwzięcia infrastrukturalnego, za które jesteśmy odpowiedzialni w obszarach dystrybucji ciepła i chłodu" – powiedział Mikael Lemström, Prezes Zarządu Fortum Power and Heat Polska. "Jesteśmy dumni, że nasza firma zabezpiecza od strony infrastrukturalnej obiekty biorące udział w takich wydarzeniach, jak rozgrywki Ligii Krajowej, czy Euro 2012" – dodał.
Moc cieplna na obiekcie została ustalona na poziomie 5,3 MW. Dodatkowo, firma Fortum zamontowała trzy urządzenia chłodnicze o łącznej mocy chłodniczej 4,5 MW i mocy elektrycznej 504 kW każdy. Do montażu sieci doprowadzającej ciepło do Stadionu Miejskiego wykorzystano innowacyjne rozwiązania technologiczne. Rury poprowadzone zostały pod korytem rzeki Ślęzy tzw. metodą przewiertu sterowanego, bez naruszania powierzchni. Jest to metoda zastosowana na terenie Wrocławia po raz pierwszy. Ponadto na czas montażu, Fortum dołożyło starań, aby siedliska chronionych gatunków zwierząt znajdujące się w obszarze prac, zostały odpowiednio zabezpieczone, a inwestycja nie wpłynęła negatywnie na środowisko naturalne. "Odpowiedzialność za środowisko obowiązuje nas nie tylko w procesie produkcji energii i ciepła, ale również na etapie realizacji inwestycji" – podsumował Mikael Lemström.
Obok Stadionu Miejskiego, w październiku Fortum podłączyło do sieci ciepłowniczej jeszcze dwa kluczowe obiekty we Wrocławiu: Dworzec Główny PKP oraz biurowiec Sky Tower. W związku z inwestycją na Dworcu PKP, Fortum przebudowało odcinek sieci o długości ok. 182 mb oraz wykonało przyłącza o długości 112 mb. Moc projektowana dla obiektu wynosi 3,1 MW. W przypadku Sky Tower inwestycja wymagała przebudowy ok. 160 mb i montażu przyłączy o długości 315 mb. Fortum będzie dostarczać do Sky Tower 7,745 MW ciepła.