komunikat prasowy

Fortum rozpoczyna działalność we Francji

14 Grudzień 2011, 00:00

Utworzenie spółki działającej na terenie Francji to ważny krok ku realizacji planów Fortum, które zakładają aktywne uczestnictwo w rozwoju energetyki odnawialnej w tym kraju. Fortum France SNC skupi się na dwóch obszarach: zbliżającym się procesie odnawiania koncesji na produkcję energii wodnej we Francji oraz pozyskiwaniu energii z fal morskich, dzięki podpisanemu ostatnio porozumieniu o współpracy z francuską firmą DCNS.

Zgodnie ze swoją strategią, Fortum będzie uczestniczyło w przetargu na odnawiane koncesje na energię wodną we Francji, ogłoszonym pod koniec 2010. Firma traktuje proces odnawiania koncesji za dobrą okazję do zwiększenia swojego udziału w energetyce wodnej w samym centrum europejskich rynków energii elektrycznej. Obecnie Fortum posiada i obsługuje w krajach nordyckich około 260 elektrowni wodnych o łącznej mocy 4700 MW. W roku 2010, prawie 90% energii produkowanej przez Fortum w Europie było wolne od emisji CO2, zaś ponad 40% produkcji opierało się na odnawialnych źródłach energii.

Bardzo się cieszymy, że możemy wykorzystać nasze doświadczenie oraz wiedzę we Francji, jak też i z tego, że możemy lokalnie rozwijać współpracę z francuskim sektorem energii odnawialnej", powiedział Matti Ruotsala, wiceprezes Fortum, ogłaszając powstanie nowej francuskiej spółki oraz nominację Philippe’a Stohra. „Fortum chce odgrywać znaczącą rolę w systemie energetyki odnawialnej nowej generacji, a Fortum Francja będzie przewodzić naszym wysiłkom przyczyniającym się do rozwoju francuskiej energetyki w dłuższej perspektywie" – dodał.