komunikat prasowy

Jak efektywnie ogrzać mieszkanie i płacić mniej za rachunki – opinie wrocławian wg badania Homo Homini dla Fortum.

01 Grudzień 2011, 00:00

Badanie wykonane na zlecenie Fortum – głównego dostawcy ciepła we Wrocławiu – miało na celu analizę nawyków grzewczych wrocławian oraz sprawdzenie ich wiedzy na temat efektywnych rozwiązań w korzystaniu z ciepła. Wnioski z badania mają pomóc w promowaniu proekologicznych rozwiązań wśród mieszkańców Wrocławia. "Tegoroczne badanie jest kontynuacją naszej kampanii edukacyjnej na temat efektywności energetycznej i cieplnej, którą przeprowadziliśmy w zeszłym roku na terenie Dolnego Śląska. Zwróciliśmy wtedy uwagę na główne błędy popełniane w zakresie oszczędzania energii elektrycznej i ciepła w codziennym życiu. Bardzo się cieszę, że wyniki tegorocznych badań wskazują na to, iż wiele naszych rad promujących efektywne rozwiązania energetyczne wrocławianie wzięli sobie do serca" – mówi Izabela Van den Bossche z firmy Fortum Power and Heat Polska.
W badaniu zostały zadane pytania o działania podejmowane przez wrocławian, które mogą usprawnić korzystanie z ciepła sieciowego. Aż 44 proc. respondentów deklaruje, że na początku sezonu grzewczego odpowietrza grzejniki, aby lepiej grzały. Jednak – prawie połowa ankietowanych (również 44 proc.) nie wykonuje tej czynności. Ten fakt można wytłumaczyć konstrukcją grzejników, dzięki której odpowietrzanie następuje automatycznie. Eksperci Fortum uczulają, że zasłanianie grzejników meblami, czy zasłonami obniża efektywność grzania. Tego faktu świadomych jest ponad 80 proc. wrocławian.
Kolejną istotną kwestią dotyczącą ogrzewania mieszkania jest temperatura panująca w pomieszczeniach, jak również sposób wentylacji mieszkania. Wrocławianie nie mają tendencji do przegrzewania mieszkań – większość ankietowanych (56 proc.) wskazało przedział 21-23oC jako temperaturę panującą w ich mieszkaniach. Zgadzają się z tym specjaliści Fortum, którzy zalecają utrzymywanie temperatury na poziomie 20oC i intensywne, lecz krótkotrwałe wietrzenie pomieszczeń. Tę – wg specjalistów najodpowiedniejszą formę wietrzenia - stosuje prawie 70 proc. ankietowanych. Długo uchylone okna (metoda stosowana przez prawie 1/3 wrocławian) to gorsze rozwiązanie – głównie ze względu na ponowną konieczność ogrzania mieszkania, a w konsekwencji – większego zużycia ciepła, a tym samym wyższe rachunki.
Wg badania Homo Homini - większość mieszkań we Wrocławiu (65,2 proc.) podłączonych jest do ciepła sieciowego. Budynki – szczególnie tzw. „starego budownictwa” - wyposażone są w piece gazowe (19 proc.). 7,4 proc. ankietowanych korzysta z ogrzewania elektrycznego, a 7,6 proc. z węgla lub koksu. Zdecydowana większość badanych (91 proc.) jest również świadoma, że wykorzystywanie odpadów (gazet, plastiku) jako paliwa do pieców jest najbardziej szkodliwą formą ogrzewania – zarówno dla zdrowia człowieka, jak i dla środowiska.
Stosowanie "10 złotych zasad Fortum" promujących efektywne rozwiązania w korzystaniu z energii i ciepła, może pozytywnie wpłynąć na wysokość rachunków oraz chronić środowisko.