komunikat prasowy

Fortum: udany rok w otoczeniu pełnym wyzwań

08 Luty 2012, 00:00

„Rok 2011 był wyjątkowy pod wieloma względami. Zarówno trzęsienie ziemi, którego wynikiem było tsunami w Japonii, jak i kryzys finansowy w Europie oraz niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie miały duży wpływ na sektor energetyczny, który staje się coraz bardziej wrażliwy na globalne zjawiska” - powiedział Tapio Kuula, prezes zarządu grupy Fortum. „Jednakże fundamenty leżące u podstaw rynku energii nie zmieniły się- zmiany klimatyczne są i nadal pozostaną jednym z największych globalnych wyzwań. Dlatego też Fortum nieustannie podkreśla rolę energii wolnej od CO2 w drodze do gospodarki solarnej.” - dodał prezes.

W 2011 roku, w Dywizji Power rozpoczęły się przygotowania do procesu przetargowego na koncesje na elektrownie wodne we Francji. Kontynuowane były również inwestycje w rozwój energii z fal morskich oraz energii solarnej. Dodatkowo, położony został nacisk na bezpieczeństwo oraz badania nad projektami z zakresu energetyki jądrowej. Po wydarzeniach w Fukushimie, Fiński Urząd ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (STUK) przeprowadził dodatkową ocenę bezpieczeństwa w elektrowniach jądrowych na wypadek utraty zasilania lub niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Testy bezpieczeństwa przeprowadzone w Finlandii wykazały, że elektrownie jądrowe w Loviisa i Olkiluoto są bezpieczne. Szwedzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (SSM) przeprowadził podobne testy bezpieczeństwa w Szwecji. Ich wynik był taki sam, jak w Finlandii


Dywizja Heat uruchomiła w minionym roku nową elektrociepłownię w Pärnu w Estonii. Ponadto obecnie w regionie bałtyckim, Finlandii i Szwecji budowanych jest kilka nowych elektrociepłowni - m.in. Kłajpeda, Jelgava, Järvenpää i Brista 2.

W Polsce Fortum stał się w 2011 roku właścicielem dwóch elektrociepłowni: w Zabrzu i Bytomiu. Firma podsumowała również realizację pakietu inwestycji gwarantowanych na kwotę 55 mln złotych, do których zobowiązała się przy podpisywaniu umowy prywatyzacyjnej wrocławskiego MPEC. Jednocześnie rozpoczęto przetargi na kluczowe komponenty dla potencjalnych nowych inwestycji koncernu w Polsce - elektrociepłowni w Zabrzu i Wrocławiu.

„Jestem przekonany, że firma Fortum jest dobrze przygotowane do dalszego rozwoju zarówno w samym 2012 r. jak i kolejnych latach” – podsumował Tapio Kuula.