komunikat prasowy

Fortum pomoże w oczyszczaniu radioaktywnych cieczy w Fukushimie

19 Marzec 2012, 00:00

Stabilizacja reaktorów uszkodzonych podczas trzęsienia ziemi w marcu 2011 roku w Fukushimie spowodowała powstanie ogromnych ilości radioaktywnych substancji. Firma Fortum podpisała właśnie umowę z korporacją Energy Solutions, na mocy której stanie się kluczowym dostawcą środków jonowymiennych. Zneutralizują one skażoną wodę w japońskiej elektrowni jądrowej. Fortum dostarczy tysiące kilogramów tego środka w formie granulatu.

Fortum posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w zakresie unieszkodliwiania odpadów zawierających cząstki radioaktywne. Działanie opracowanych i zarejestrowanych przez firmę wysoce selektywnych środków jonowymiennych CsTreat® oraz SrTreat® charakteryzuje się dużą efektywnością - niewielka ilość materiału wystarczy do oczyszczenia cieczy o nieporównywalnie większej objętości. Woda po takim oczyszczeniu może być włączona do sieci wodociągowej. Materiał ten również znacząco zmniejsza wymagania przestrzenne związane z magazynowaniem radioaktywnej cieczy w ramach utylizacji pośredniej i końcowej.

Bezpieczeństwo operacji związanych z energetyką jądrową oraz problemami odpadów jądrowych jest dla firmy Fortum jednym z priorytetów. Od ponad trzydziestu lat dzielimy się swoją wiedzą z innymi podmiotami działającymi w tym sektorze. Świadczy o tym aktualnie uruchamiany projekt. Jestem bardzo dumny z tego, że możemy wykorzystać doświadczenie Fortum do rozwiązywania trudnego problemu odpadów jądrowych w Fukushimie.” - mówi Matti Ruotsala, Wiceprezes Wykonawczy Departamentu Energetycznego firmy Fortum.