komunikat prasowy

Fortum zainwestuje 20 milionów euro w pierwszy na świecie zakład zintegrowanej produkcji biooleju na skalę przemysłową

19 Marzec 2012, 00:00

Zakład produkcji biooleju, który będzie zintegrowany z elektrociepłownią w Joensuu, będzie produkować energię elektryczną i ciepło, a w przyszłości także 50 000 ton biopaliwa rocznie, którego wartość energetyczna odpowiada 200-250 GWh. Wystarczy ono do zapewnienia ciepła sieciowego 24 000 średniej wielkości mieszkań o powierzchni około 70 m2 lub 10 000 domów jednorodzinnych. Surowiec do produkcji biooleju stanowić będą przetworzone zrębki leśne oraz inne rodzaje masy drzewnej.

„Zintegrowanie różnych procesów produkcyjnych z elektrociepłownią rozpocznie nową erę w sektorze energetycznym: elektrociepłownia Fortum w Joensuu nabierze zupełnie nowego znaczenia, gdyż będziemy w stanie nie tylko produkować energię elektryczną i ciepło, ale także trzeci produkt – bioolej. I chociaż początkowo bioolej używany będzie w celu zastąpienia płynnych paliw kopalnych, w przyszłości będzie mógł służyć jako surowiec do produkcji substancji biochemicznych lub paliw transportowych," mówi Jouni Haikarainen, wiceprezes Fortum, Heat Division, Finlandia.

Bioolej może być wykorzystywany jako paliwo w ciepłownictwie lub przemyśle przetwórczym, w miejsce oleju z paliw kopalnych. W efekcie, zastąpienie ciężkiego oleju opałowego bioolejem (210 GWh) ograniczy emisję dwutlenku węgla o 59 000 ton, zaś emisję dwutlenku siarki o 320 ton rocznie. Realizacja projektu budowy zakładu produkcji biooleju przyczyni się do powstania 60-70 nowych miejsc pracy, związanych z pozyskiwaniem surowca, pracą w zakładzie oraz logistyką.

Wykorzystanie biooleju ma pozytywne znaczenie dla środowiska, gdyż produkcja energii przy pomocy biooleju ogranicza emisje gazów cieplarnianych o ponad 70% w porównaniu z paliwami kopalnymi. Kiedy stosuje się biomasę drzewną z krajów nordyckich jako surowiec do produkcji biooleju, można być pewnym, że produkcja przebiegała zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jest to kluczowy element strategii Fortum," dodaje Haikarainen.

Ministerstwo Zatrudnienia i Gospodarki przyznało Fortum na realizację tego projektu 8,1 miliona euro w ramach dotacji na inwestycje w nowe technologie. Łączna wartość inwestycji to około 30 milionów euro. Nowa technologia została wypracowana w efekcie współpracy pomiędzy Fortum, Metso, UPM oraz VTT jako część programu badawczego TEKES Biorefine.