komunikat prasowy

Fortum podsumowuje swój pierwszy rok działalności

23 Kwiecień 2012, 00:00

Zainwestowana przez Fortum w Zabrzu w 2011 roku kwota to ponad 7 mln 700 tys. zł. W elektrociepłowni Fortum Zabrze przeprowadzone zostały przede wszystkim inwestycje związane z poprawą warunków bezpieczeństwa pracy i warunków socjalnych pracowników. Fortum przeprowadziło też działania związane z dostosowaniem elektrociepłowni w Zabrzu do wymogów prawa.

Zainwestowana przez Fortum w 2011 roku w Bytomiu kwota to ponad 2 mln 300 tys. zł. Dzięki poniesionym nakładom, oprócz poprawy poziomu bezpieczeństwa pracy, udało się także zmniejszyć pylenie w Elektrociepłowni w Miechowicach. Znaczną część tej kwoty pochłonęły również działania w zabytkowej EC Szombierki. Do tej pory naprawiono dach budynku kotłowni, maszynowni, pompowni i rozdzielni głównej, a także komin ceramiczny, który zagrażał bezpieczeństwu obiektu.

Fortum na przełomie 2012 i 2013 roku planuje podjęcie ostatecznej decyzji o budowie nowoczesnej elektrociepłowni w Zabrzu, której łączny koszt ma wynieść ok. 1 mld zł. Obecnie prowadzone są przetargi na dostawę głównych urządzeń: kotła, turbiny oraz systemów podawania paliw. Według wstępnych założeń, udział biomasy w produkcji skojarzonej energii elektrycznej i ciepła w nowym zakładzie docelowo na wynieść nawet do 50 proc. „Tak wysoki udział biomasy w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu w planowanej elektrociepłowni, wiąże się z niższą emisją szkodliwych substancji do atmosfery” – tłumaczy Piotr Górnik, Prezes Zarządu Fortum Bytom i Fortum Zabrze. Jednym z elementów inwestycji Fortum o planowanej łącznej mocy 355 MW (180 MW ciepła i 130 MW energii elektrycznej) byłaby magistrala łącząca systemy ciepłownicze Zabrza i Bytomia.

W najbliższym czasie Fortum planuje dalsze inwestycje technologiczne, które mają wpłynąć na poprawę stanu środowiska naturalnego oraz zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność energetyczną w istniejących elektrociepłowniach w Zabrzu i Bytomiu. Wartość inwestycji ogółem w Fortum Zabrze i Fortum Bytom ma wynieść w tym roku ponad 12 mln zł.

Dalszych informacji udziela:

Roman Jamiołkowski

Rzecznik prasowy
Fortum Power and Heat Polska
tel:+48 662 183 746
roman [kropka] jamiolkowski [małpa] fortum [kropka] com ()