komunikat prasowy

Ruszyła wyprawa rowerowa Fortum w ramach programu „Z Hałdy do Skandynawii”

04 Lipiec 2012, 00:00

Uczestnicy programu „Z Hałdy do Skandynawii” przemierzą blisko tysiąc kilometrów wzdłuż północnego wybrzeża Norwegii, przez malownicze fiordy, wsie i miasteczka. Podczas wyprawy dzieci zobaczą między innymi wodospad Bardufoss oraz zwiedzą muzeum Samów w Ryta. Głównym punktem będzie postój w Nordkapp, czyli najdalej na północ wysuniętym miejscu w Europie, zwanym Przylądkiem Północnym. Tam też nastąpi koniec „rowerowego” etapu wyprawy. Po nim dzieci zwiedzą jeszcze cmentarz polskich żołnierzy w Narwiku i zatrzymają się w miejscowości Bodo.

„Fortum, rozwijając swoją działalność na Śląsku, wspiera aktywnie dzieci i młodzież z tego regionu. Program oferuje młodym ludziom, będącym często w trudnej sytuacji życiowej uczestnictwo we wspaniałej wakacyjnej przygodzie. ”– mówi Roman Jamiołkowski, rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska.

Program „Z Hałdy do Skandynawii” jest kontynuacją zeszłorocznego projektu „Z Hałdy w Himalaje”. Wyprawę poprzedziły teoretyczne i praktyczne warsztaty, na których uczestnicy mieli szansę przygotować się kondycyjnie do tego wielkiego wyzwania pod okiem ekspertów z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, a także nauczyć się naprawiać i konserwować sprzęt potrzebny na wyprawę.

Dzięki firmie Fortum, dzieci ze Śląska zobaczą ciekawe, często dla nich niedostępne miejsca, które znają tylko z filmów czy książek. Zajęcia przygotowujące do podróży nauczyły młodzież współpracy w grupie i angażowały ją do działania na rzecz osiągnięcia wspólnego celu.” – mówi Adrian Kowalski z Fundacji Ulica.

Do udziału w programie „Z Hałdy do Skandynawii” firma Fortum i Fundacja Ulica wyłoniły dzieci, które nie miałyby możliwości samodzielnego rozwijania swoich pasji czy talentów. Każdy uczestnik musiał przejść specjalne testy sportowe. Powrót dzieci biorących udział w programie planowany jest na 18 lipca.