komunikat prasowy

Fortum stawia na biomasę

07 Sierpień 2012, 00:00

W lipcu w Częstochowie wykorzystano 19 500 ton biomasy, pochodzącej od lokalnych dostawców, z czego 8 000 ton stanowiła biomasa pochodzenia leśnego (zrębki leśne), a 11 500 ton pochodzenia rolniczego. Obecnie, w Fortum, prowadzone są prace nad wyznaczeniem kolejnych pułapów procentowych wykorzystywanej biomasy. Do końca tego roku elektrociepłownia w Częstochowie zużyje jej 210 000 ton.

Czekamy na to, co przyniesie zmiana prawa energetycznego, szczególnie, jeśli chodzi o ustawę o odnawialnych źródłach energii. Aktualnie publikowane wersje przepisów prawnych radykalnie ograniczają wsparcie dla współspalania, co dla naszej elektrociepłowni w Częstochowie, jest bardzo niekorzystne. Z tego powodu pracujemy nad scenariuszami, które pozwolą nam na najbardziej efektywne wykorzystanie naszego źródła w ramach obowiązujących w przyszłości przepisów”, mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum.

Źródło w Częstochowie zostało zaprojektowane i zrealizowane kosztem 130 mln euro i zakładało 25-procentowy udział biomasy w produkcji energii. Aktualnie, po dostosowaniu urządzeń w elektrociepłowni, zwiększono udział biomasy do 35 procent. Obecne stanowisko rządu mówi jednak o ograniczeniu wsparcia dla współspalania. Z tego powodu firma Fortum nie wyklucza, że docelowo będzie musiała całkowicie przejść na spalanie biomasy. Będzie to jednak wymagało dodatkowych nakładów inwestycyjnych.

Biomasa ma być również jednym z głównych paliw wykorzystywanych w nowoczesnej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. Ostateczną decyzję dotyczącą budowy zakładu firma ma podjąć na przełomie 2012 i 2013 roku. Łączny koszt inwestycji to około 1 mld zł. Obecnie prowadzone są przetargi na dostawę głównych urządzeń: kotła, turbiny oraz systemów podawania paliw. Według wstępnych założeń, udział biomasy w produkcji skojarzonej energii elektrycznej i ciepła w nowym zakładzie, docelowo ma wynieść nawet do 50 procent. Zmiany w prawie dotyczącym wsparcia dla współspalania mogą jednak spowodować, że zajdzie konieczność weryfikacji planów Fortum.

Dalszych informacji udziela:

Roman Jamiołkowski

Rzecznik prasowy
Fortum Power and Heat Polska
tel:+48 662 183 746
roman [kropka] jamiolkowski [małpa] fortum [kropka] com