komunikat prasowy

Fortum zwiększyło finansowanie badań nad energią z fal

05 Wrzesień 2012, 00:00

WaveRoller to urządzenie umieszczone na specjalnym panelu przymocowanym zawiasami do dna w przybrzeżnym pasie morza. WaveRoller jest podłączony do nabrzeżnej sieci elektrycznej, a jego działanie polega na wytwarzaniu energii w wyniku ruchu fal morskich, czyli wykorzystywaniu tzw. zjawiska pompowania. Celem prowadzonych badań jest wdrożenie technologii WaveRoller na skalę komercyjną i wzrost produkcji energii z fal.

Fortum zwiększa finansowanie badań nad energią z fal, ponieważ wierzy w powodzenie projektu i rozwój technologii WaveRoller, która została opracowana i opatentowana przez AW-Energy. Fortum i Sitra rozpoczęły współpracę z AW-Energy w 2008 roku, a energia z fal stanowi istotną część prac badawczo-rozwojowych Fortum dotyczących zrównoważonych rozwiązań energetycznych.

Inwestycje w technologie pozwalające na wytwarzanie energii w oparciu o źródła odnawialne, takie jak fale czy słońce, stanowią istotną część strategii Fortum. Zrównoważony rozwój leży u podstaw strategii naszej firmy. Wierzymy, że produkcja energii w Gospodarce Solarnej – systemie energetycznym przyszłości, będzie oparta na efektywnym systemie energetycznym i na energii produkowanej bezpośrednio lub pośrednio ze słońca”- powiedział Per Langer, Wiceprezes Grupy Fortum odpowiedzialny za ciepłownictwo oraz badania i rozwój, uzasadniając decyzję o kontynuacji finansowania badań nad energią z fal.

Oprócz partnerstwa z AW-Energy, Fortum zaangażowało się także w jeden z największych na świecie projektów uzyskiwania energii z fal na zachodnim wybrzeżu Szwecji, a także nawiązało współpracę z francuską spółką DCNS, której celem jest rozwijanie i testowanie energii z fal we Francji.

Przyszłość należy do odnawialnych źródeł energii, dlatego potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań technologicznych, takich jak WaveRoller. Zrównoważona energia będzie odgrywać kluczową rolę na rynku energii przyszłości” – powiedział Sami Tuhkanen, Dyrektor Sitra.

AW-Energy niedawno otrzymała także pozytywną decyzję o dofinansowaniu projektu WaveRoller od TEKES, Fińskiej Agencji Finansowania Technologii i Innowacji. Fundusze uzyskane od TEKES oraz Fortum i Sitra, które łącznie wynoszą 7,3 mln euro, zostaną przeznaczone na zaprojektowanie urządzenia WaveRoller nowej generacji o mocy 500 kW.

Technologia WaveRoller ma wiele zalet – jest praktycznie niewidoczna i zapewnia względnie stałą wydajność energetyczną” – wyjaśnia John Liljelund, Prezes spółki AW-Energyy. „Współpraca ze spółkami Fortum, Sitra i TEKES jest kluczowa dla zapewnienia dalszych prac rozwojowych nad energią z fal, ukierunkowanych na opracowanie wstępnego projektu, który jest obecnie w fazie negocjacji” – dodaje.

Oprócz Fortum oraz Funduszu Sitra, spółkę AW-Energy finansują także spółki Aura Capital, John Nurminem, Hytar oraz wielu prywatnych inwestorów.