komunikat prasowy

Program Fortum Tutor nagrodzony przez UEFA

11 Wrzesień 2012, 00:00

Fortum Tutor to autorski program prowadzony przez Fortum w Finlandii od 2009 roku, we współpracy z Fińskim Związkiem Piłki Nożnej. Jego celem jest rozwijanie umiejętności trenerów juniorskich drużyn piłkarskich, tak aby mieć pewność, że dzieci będą doskonalić swoje sportowe talenty pod okiem kompetentnych trenerów. Do tej pory w programie wzięło już udział ponad 20 000 dzieci w całej Finlandii.

Jesteśmy bardzo dumni z nagrody UEFA. Fortum Tutor jest dobrym przykładem programu sponsorskiego związanego z inwestycją w przyszłość dzieci i młodzieży. Wierzymy, że istnieje zapotrzebowanie na tego typu programy sponsorskie, ponieważ inwestycja w zajęcia pozalekcyjne dzieci i młodzieży – a przez to w codzienne życie rodzin – z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Chcemy, aby nasz program miał realny wpływ na lokalne działania w zakresie rozwijania umiejętności piłkarskich najmłodszych"mówi Tapio Kuula, Prezes Zarządu Fortum.

W ramach programu Fortum Tutor na instruktorów wybrano 100 najlepszych trenerów piłki nożnej. Każdy z nich zajmuje się szkoleniem około 2000 trenerów juniorskich drużyn rocznie. Trenerzy otrzymują konkretne wsparcie i pomoc w rozwijaniu swoich umiejętności trenerskich. Program skierowany jest przede wszystkim do trenerów dzieci w wieku od 5 do 11 lat, ponieważ właśnie dzieci poniżej 12 roku życia są najbardziej podatne na przyswojenie sobie podstawowych umiejętności gry w piłkę nożną. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiednio wyszkolonego trenera, który będzie je wspierał i zainspiruje do dalszego rozwoju.

W związku z sukcesem programu Fortum Tutor oraz zwiększonym zainteresowaniem piłką nożną po EURO 2012, również w Polsce Fortum postanowiło zaangażować się w podobną inicjatywę i wspierać sportowe talenty wśród młodych ludzi. Partnerem projektu wzorowanego na Fortum Tutor w Polsce, którego start planowany jest w 2013 roku, ma być RKS Raków Częstochowa. Jest to program pilotażowy. Jeśli będzie cieszył się on dużym zainteresowaniem, koncern energetyczny Fortum planuje objąć nim również inne kluby piłkarskie w miastach, w których prowadzi swoją działalność.

Uważam, że wdrożenie programu Fortum Tutor w Polsce jest doskonałym pomysłem, ponieważ wciąż brakuje u nas przemyślanych programów szkolących lokalnych trenerów, którzy mogliby wesprzeć młode piłkarskie talenty” – mówi Jakub Błaszczykowski, kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej, który rozpoczynał swoją sportową karierę w częstochowskim klubie.