komunikat prasowy

Fortum stawia na zwiększenie efektywności

22 Październik 2012, 00:00

Procesy, których celem jest zwiększenie wydajności zostaną przeprowadzone w latach 2013-2014. Mają one doprowadzić do zwiększenia przepływu środków pieniężnych o ponad 1 miliard euro. Zostanie to osiągnięte poprzez zmniejszenie wydatków kapitałowych o 250-300 milionów euro, sprzedaż aktywów, które nie są kluczowe dla firmy o wartości około 500 milionów euro, redukcję kosztów stałych oraz skoncentrowanie się na skutecznym wykorzystaniu kapitału obrotowego.

Obecna sytuacja ekonomiczna w Europie i na świecie– a w szczególności niepewność odnośnie tego, jak długo ta sytuacja się utrzyma – ma wpływ na nasz biznes. Dostrzegamy również zmiany strukturalne w przemyśle energetycznym i chcemy utrzymać pozycję lidera, aby wykorzystać ciekawe możliwości, które mogą się teraz pojawić. W perspektywie krótkoterminowej, również sytuacja hydrologiczna ma negatywny wpływ na ceny elektryczności w krajach nordyckich. Ceny te są wyraźnie niższe niż rok temu. Presja zewnętrzna, połączona ze wzrastającymi kosztami, zmusza nas do poprawy wydajności i do znalezienia na czas sposobów redukcji kosztów” – mówi Tapio Kuula, Prezes i Dyrektor Generalny Fortum.

W roku 2012 wydatki kapitałowe Fortum wyniosą około 1,5 miliarda euro. W kolejnym, 2013 roku są one szacowane na poziomie 1,1-1,4 miliarda, a w roku 2014 – 0,9-1,1 miliarda euro. Na koniec 2014 roku koszt działalności będzie o około 150 milionów euro niższy w porównaniu do roku 2012, łącznie z nowymi projektami inwestycyjnymi na nowych rynkach.

Niestety, program zwiększenia efektywności może mieć wpływ również na naszych pracowników. Jeśli zajdzie potrzeba redukcji zatrudnienia, będzie ono realizowane na poziomie jednostek poprzez wykorzystanie naturalnej rotacji, reorganizację wakatów i przejścia na emeryturę” – dodaje Tapio Kuula.

Celem Fortum jest wytwarzanie energii, która poprawia życie obecnych i przyszłych pokoleń. Fortum chce budować mocny biznes podstawowy w krajach nordyckich, doprowadzić do znacznego wzrostu dochodów w Rosji i zbudować platformę do dalszego wzrostu.

Program zwiększenia wydajności będzie dalej definiowany jako część procesu planowania Fortum na lata 2013-2014.

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik prasowy
Fortum Power and Heat Polska
tel:+48 662 183 746
jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com