komunikat prasowy

Prace śląskich dzieci w Parlamencie Europejskim

13 Listopad 2012, 00:00

Wszystkie fotografie zostały zrobione przez młodych, zdolnych mieszkańców Górnego Śląska, którzy pomimo trudnej sytuacji życiowej, pragną rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania. Ich prace, pokazane w Brukseli, są okazją do nagłośnienia problemu dzieci ulicy, ale także do pokazania piękna okolic, z których pochodzą. Warsztaty fotograficzne, podczas których powstały zdjęcia, były częścią programu „Fortum dla Śląskich Dzieci”. Celem inicjatywy jest pokazanie młodym ludziom, że są w stanie spełnić swoje marzenia, jeśli tylko uwierzą w siebie.

Podczas pobytu w Belgii dwudziestka dzieci miała okazję zwiedzić Leuven, a w nim jeden z najwspanialszych gotyckich ratuszy oraz znajdujący się na liście dziedzictwa narodowego UNESCO Wielki Beginaż. W Brukseli młodzież gościła m.in. w Muzeum Militarystyki, a także zobaczyła Łuk Triumfalny i Atomium. Największą atrakcją jednak była wizyta w Parlamencie Europejskim oraz spotkanie z profesorem Jerzym Buzkiem, który objął patronatem program „Fortum dla Śląskich Dzieci”.

Program Fortum, wspierający dzieci w trudnej sytuacji życiowej, jest godny pochwały. Dlatego postanowiłem aktywnie włączyć się w tę inicjatywę i zaprosić jego uczestników do Brukseli, do Parlamentu Europejskiego. Jestem pewien, że takie programy, w przemyślany i długookresowy sposób aktywizujące młodzież ze Śląska, zaprocentują w przyszłości” – komentuje Jerzy Buzek, europoseł, były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Fortum chce wspierać społeczność lokalną wszędzie tam, gdzie prowadzi swoją działalność. Dlatego opracowaliśmy program dla dzieci ze Śląska, który ma je aktywizować i pomóc w dokonaniu przyszłych życiowych wyborów. Spotkanie w Parlamencie Europejskim z prof. Jerzym Buzkiem to doświadczenie pokazujące dzieciom, że kariera europejska jest w ich zasięgu pod warunkiem wytrwałej i systematycznej pracy” – mówi Izabela Van den Bossche z komunikacji korporacyjnej Fortum.

W ramach inicjatywy „Fortum dla Śląskich Dzieci”, od kwietnia do czerwca bieżącego roku odbywały się zajęcia dla młodzieży w wieku 11-14 lat. Warsztaty dla dzieci z Zabrza, Bytomia i Katowic były podzielone na cztery bloki tematyczne – dziennikarski, fotograficzny, muzyczny i plastyczny. Program uzupełniały również cykliczne spotkania ze znanymi osobami pochodzącymi z Górnego Śląska, które osiągnęły sukces. Sportowcy, muzycy, dziennikarze i politycy dzielili się z dziećmi swoimi doświadczeniami pokazując, jak wyglądała ich ścieżka kariery. Historie te były inspiracją dla młodych Ślązaków do wyznaczenia sobie celów na przyszłość.