komunikat prasowy

Fortum sprawdzi czy nie tracisz ciepła

12 Luty 2013, 00:00

Badanie stanu izolacji termicznej domów przy pomocy kamery termowizyjnej przez Fortum odbędzie się na przełomie lutego i marca bieżącego roku. Jest ono najbardziej efektywne zimą, kiedy występują znaczne różnice temperatur pomiędzy wnętrzem budynku, a jego otoczeniem.  Dodatkowo termin ten, jeśli wyniki badania wykażą potrzebę uzupełnienia izolacji, daje możliwość spokojnego przygotowania się do kolejnego sezonu grzewczego. Dzięki temu projektowi Fortum chce pokazać wrocławianom, że dbałość o efektywność termiczną budynku oznacza oszczędności dla domowego budżetu, m.in. mniejsze rachunki za ciepło.

Właściciele domów jednorodzinnych zainteresowani wzięciem udziału w projekcie, zarówno tych podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, jak i ogrzewanych indywidualnie, mogą się zgłaszać od 14 do 28 lutego 2013 roku. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.fortum.pl. Darmowe badania Fortum obejmą 100 budynków. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wszyscy, którzy wezmą udział w badaniu, otrzymają indywidualne rekomendacje dotyczące jakości izolacji ich własnych nieruchomości, z ewentualnym wskazaniem konkretnych miejsc posiadających wady konstrukcyjne. Na podstawie wniosków z badania specjaliści z Fortum opracują zbiorczy raport analizujący efektywność termiczną wrocławskich domów.

Badanie kamerą termowizyjną jest wskazane dla wszystkich typów domów, bez względu na ich wiek i stan. Dzięki niemu możemy ocenić stan izolacji, a w przypadku negatywnych wyników wskazać jakie działania należy podjąć, aby tę izolację poprawić. Dodatkowo, jeśli właściciel nie ma środków na całościowy remont, dzięki analizie może dowiedzieć się które miejsca wymagają naprawy w pierwszej kolejności. Badanie może też być sprawdzianem jakości wykonanych prac termomodernizacyjnych w nowym, lub właśnie wyremontowanym budynku. – mówi Tomasz Śmilgiewicz, dyrektor sprzedaży w Fortum.

Badanie, które trwa około 30 minut, jest całkowicie nieinwazyjne i nie narusza konstrukcji budynku. Powinno być wykonywane w godzinach wieczornych, po zachodzie słońca, gdy różnica temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a otoczeniem wynosi co najmniej15°C.

Jest ono przeprowadzane przy pomocy kamery termowizyjnej rejestrującej widmo promieniowania podczerwonego. Wynikiem badania jest termogram obrazujący rozkład temperatury na zewnętrznej powierzchni domu. Barwy „zimne”, takie jak granatowy czy niebieski, oznaczają prawidłową izolację ścian. Problem pojawia się, gdy kamera rejestruje kolory „ciepłe” – żółte lub czerwone. Wskazują one na niską jakość izolacji termicznej budynku. Przez te miejsca po prostu ucieka nam ciepło –  tłumaczy Tomasz Śmilgiewicz z Fortum.

Już w najbliższy czwartek, w walentynki, 14 lutego, wrocławianie będą mogli osobiście przekonać się jak działa kamera termowizyjna. Wystarczy w tym dniu w godzinach od 18.00 do 21.00 odwiedzić grzejącą ławkę Fortum przy Promenadzie, na rogu ul. Teatralnej i Świdnickiej, naprzeciw hotelu Monopol. Chętni będą mogli zostać sfotografowani tą kamerą i otrzymać wyjątkowe zdjęcie w… podczerwieni.

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska
tel:+48 662 183 746
jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com