komunikat prasowy

Rusza program Fortum dla Śląskich Dzieci 2013 Odkrywamy talenty i rozwijamy zainteresowania

16 Kwiecień 2013, 00:00

W programie „Fortum dla Śląskich Dzieci” weźmie udział 120 dzieci w wieku 11-14 lat z Zabrza oraz Bytomia. Zajęcia w każdej z lokalizacji obejmą po 60 dzieci. Opiekę nad młodzieżą będzie sprawować 20 wolontariuszy.

Fortum wspiera lokalne społeczności wszędzie tam, gdzie prowadzi swoją działalność. Działamy z myślą o obecnych i przyszłych pokoleniach. Stworzyliśmy specjalny program skierowany do młodzieży ze Śląska. Byliśmy pod dużym wrażeniem tego, jak poważnie i ambitnie młodzi ludzie podeszli do zajęć w zeszłym roku, dlatego zdecydowaliśmy się na kolejną edycję programu w roku 2013. Dodatkowo postanowiliśmy przedłużyć stypendia ubiegłorocznym uczestnikom.” – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Program „Fortum dla Śląskich Dzieci” obejmuje dwa rodzaje zajęć, które będą odbywać się cyklicznie co sobotę. Pierwszy z nich to spotkania ze znanymi osobami pochodzącymi z Górnego Śląska, które osiągnęły sukces. Podzielą się one z dziećmi swoimi doświadczeniami pokazując, jak wyglądała ich ścieżka kariery. Organizatorzy planują 10 takich spotkań.

Inicjatywa „Fortum dla Śląskich Dzieci” obejmuje również warsztaty prowadzone w czterech blokach tematycznych. Będą to zajęcia dziennikarskie, fotograficzne, teatralne oraz taneczne, których celem jest pomoc dzieciom w odkryciu ich talentów. Spośród 120 uczestników warsztatów zostanie wyłonionych 40 osób, które otrzymają stypendia ufundowane przez Fortum. W odróżnieniu od teoretycznych zajęć w pierwszym etapie programu, warsztaty realizowane w ramach stypendiów będą nastawione na praktyczne rozwiązywanie problemów.

Poprzednia edycja programu „Fortum dla Śląskich Dzieci” objęła 90 młodych ludzi ze Śląska. Od kwietnia do czerwca 2012 roku odbywały się warsztaty z dziennikarstwa, fotografii, muzyki i plastyki. W trakcie zajęć młodzi ludzie mogli nauczyć się m.in. jak pisać reportaż, stworzyć audycję radiową, poprawnie robić i obrabiać zdjęcia, czy też jak wyrazić swoje emocje poprzez muzykę i plastykę. Spośród dzieci biorących udział w warsztatach, wyłonionych zostało 39 stypendystów, którzy otrzymali szansę na dalszy rozwój swoich pasji. Zajęcia stypendialne rozpoczęły się w październiku 2012 r. i miały zakończyć się w lutym 2013 r., jednak ze względu na zaangażowanie młodzieży zostały przedłużone o trzy miesiące. Inspirację do realizacji swoich marzeń oraz rozwoju zainteresowań pomogły dzieciom odnaleźć znane osoby z Górnego Śląska, które odniosły życiowy sukces. W spotkaniach wzięli udział m.in. Tomasz Sikora, Artur Rojek, Kamil Durczok, Jan Olbrycht oraz Agata Buzek i Jerzy Buzek.

W 2012 roku Fortum wraz z Fundacją Ulica zrealizowało również program „Z Hałdy do Skandynawii”. W lipcu 12 śląskich dzieci pojechało do Norwegii, aby tam wziąć udział w wyprawie rowerowej na Przylądek Północny. Aby dotrzeć do celu, młodzi Ślązacy przemierzyli ponad770 km. Wyprawę poprzedziły zajęcia teoretyczne oraz warsztaty praktyczne, na których dzieci przygotowywały się kondycyjnie do tak wielkiego wyzwania oraz uczyły się naprawiać i konserwować sprzęt rowerowy. Wszystkie zajęcia prowadzili doświadczeni trenerzy oraz eksperci z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska
tel:+48 662 183 746
jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com