komunikat prasowy

Fortum otwiera pierwszą w krajach bałtyckich elektrociepłownię opalaną odpadami

15 Maj 2013, 00:00

Litewska elektrociepłownia Fortum przystosowana jest do spalania 230 000 ton odpadów i biomasy rocznie. Dzięki efektywności energetycznej bliskiej 90 proc., zdolność produkcyjna zakładu ma wynieść 20 MW energii elektrycznej oraz 50 MW energii cieplnej. Zakład wyposażony jest w skraplacze gazów spalinowych, które umożliwiają odzyskanie dodatkowych 15 MW ciepła w okresach szczytowego zapotrzebowania.

 

Elektrociepłownia Fortum zastępując dotychczasową gazową produkcję ciepła w Kłajpedzie, doprowadzi do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery o około 100 000 ton rocznie. Produkcja ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu jest o wiele wydajniejsza w porównaniu do wytwarzania wyłącznie ciepła. Ma również pozytywny wpływ na konkurencyjność ciepła sieciowego oraz koszty gospodarki odpadami.

 

"Wykorzystywanie posortowanych odpadów jako paliwa do produkcji ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu, stanowi zrównoważone rozwiązanie dla obszarów miejskich. Przyczynia się do znacznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w porównaniu do deponowania odpadów na składowiskach. Otwarcie elektrociepłowni na Litwie to pierwsza z czterech planowanych przez Fortum inauguracji w krajach bałtyckich i nordyckich w tym roku.” – powiedział podczas uroczystego otwarcia zakładu w Kłajpedzie Markus Rauramo, CFO Fortum.

 

Litewska elektrociepłownia Fortum będzie produkować ok. 140 GWh energii elektrycznej i około 400 GWh ciepła rocznie. Tym samym zakład będzie w stanie zaspokoić około 40 proc. zapotrzebowania na ciepło w całej Kłajpedzie. Ciepło wytwarzane w elektrociepłowni będzie sprzedawane AB Klaipėdos energija, która również posiada 5 proc. udziałów w zakładzie.

 

Budowa elektrociepłowni w Kłajpedzie rozpoczęła się w marcu 2011 r. i do momentu ukończenia pochłonęła 1,2 mln godzin pracy. Priorytetem podczas całego projektu było zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom – w trakcie budowy zanotowano jedynie dwa wypadki, które spowodowały absencję w pracy. Inwestycja Fortum w nową elektrociepłownię wyniosła 435 mln litów, co w przybliżeniu daje około 130 mln euro.

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik prasowy
Fortum Power and Heat Polska
tel:+48 662 183 746
jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com