komunikat prasowy

Fortum wybuduje instalacje odazotowania dla EDF

24 Październik 2013, 00:00

Konsorcjum Fortum Power and Heat Oy / Instal Kraków S.A. podpisało z EDF Polska S.A. umowę, zgodnie z którą zaprojektuje, wybuduje, uruchomi i przekaże do użytkowania w formule „pod klucz” instalacje odazotowania spalin. Pozwoli ona na redukcję emisji tlenków azotu z aktualnego poziomu 550-600 mg/Nm3 do poziomu mniejszego niż 200 mg/Nm3.

 „Troska o środowisko naturalne jest jednym z filarów działalności Fortum. Dzięki tym instalacjom mieszkańcy Wrocławia i Krakowa będą oddychać czystszym powietrzem.” – mówi Stanisław Borawski z Fortum, Power Solutions.

Fortum jest europejskim liderem w dziedzinie odazotowania spalin. Oferuje technologie redukcji emisji i związane z nimi usługi eksperckie od ponad 20 lat. W tym czasie wybudowało setki instalacji odazotowania na całym świecie.

„W Polsce pierwszą taką instalację wybudowaliśmy w połowie lat dziewięćdziesiątych w Krakowie. Nasze rozwiązania pozwalają na znaczące obniżenie poziomu tlenków azotu bez szkody dla kotłów - do minimum ograniczyliśmy zjawisko korozji. Jesteśmy zadowoleni, że możemy kontynuować naszą współpracę z krakowską elektrociepłownią EDF Polska oraz działać wspólnie z ZEC Wrocław Kogeneracja S.A. w celu spełnienia jeszcze ostrzejszych limitów emisyjnych wynikających z Dyrektywy IED. Fortum do tej pory zmodernizowało w Polsce 18 kotłów energetycznych w celu redukcji emisji tlenków azotu. Jesteśmy w trakcie modernizacji 6 kotłów w Elektrowni Jaworzno III należącej do Tauron Wytwarzanie S.A.” – tłumaczy Stanisław Borawski.

W ramach konsorcjum Fortum odpowiada za technologię redukcji tlenków azotu, a Instal Kraków – za montaż, a także za modernizację instalacji przykotłowych. Instalacje w obu elektrociepłowniach powinny zostać uruchomione do końca 2015 roku.

GRUPA EDF W POLSCE

Grupa EDF posiada dziś w Polsce 10% udziału w rynku energii elektrycznej, 15% w rynku ciepła sieciowego i zatrudnia 3400 pracowników. Grupa EDF jest też największym zagranicznym inwestorem w branży energetycznej. EDF jest największym producentem energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, zaopatrując w ciepło Kraków, Gdańsk i Gdynię, Wrocław i Siechnice, Zieloną Górę oraz Toruń. EDF posiada systemową elektrownię węglową o mocy 1 775 MW w Rybniku. Na potrzeby swojej działalności wytwórczej EDF zużywa blisko 7 milionów ton węgla rocznie, co czyni go drugim największym nabywcą tego surowca w Polsce.

www.polska.edf.com

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik prasowy
Fortum Power and Heat Polska
tel:+48 662 183 746
jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com