komunikat prasowy

Fortum zbada możliwość produkcji energii z fal morskich u wybrzeży Kornwalii

26 Luty 2014, 00:00

Fortum podpisało umowę z firmą Wave Hub – brytyjskim operatorem instalacji umożliwiających testowanie sprawności urządzeń generujących energię z fal wodnych. Zawarte porozumienie jest pierwszym etapem projektu, w ramach którego firma zamierza zbudować testową farmę morską u wybrzeży Kornwalii. Jedną z technologii rozpatrywanych obecnie pod kątem wykorzystania w tym przedsięwzięciu jest innowacyjne rozwiązanie o nazwie Penguin wave energy converter opracowane przez fińską firmę Wello. Dzięki stabilności, zwartej konstrukcji i umieszczeniu generatora energii wewnątrz obudowy Penguin pozwala na budowę farm morskich nawet w miejscach o bardzo trudnych uwarunkowaniach pogodowych.

”Pozyskiwanie energii z fal morskich jest jednym z elementów Gospodarki Solarnej wizji Fortum zakładającej stopniowe odchodzenie od tradycyjnej energetyki opartej na paliwach kopalnych w stronę odnawialnych źródeł energii” –  mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska.  „Choć jeszcze daleko do tego, by  energia z fal morskich stała się  istotnym elementem miksu energetycznego, inwestując w badania i projekty opracowujemy rozwiązania, które w przyszłości będą konkurowały z tradycyjnymi źródłami energii”.

Obecnie Fortum realizuje trzy inne projekty w tym obszarze:

  • Prowadzi prace przy budowie największej na świecie farmy morskiej w Sotenäs przy zachodnim wybrzeżu Szwecji, która docelowo będzie składać się z 420 boi o łącznej mocy 10 MW. Obecnie instalowana jest tam pierwsza seria 42 urządzeń.
  • Kontynuuje rozpoczęte w sierpniu ubiegłego roku testy urządzeń opartych na technologii ruchomych paneli (WaveRoller), zainstalowanych na dnie Oceanu Atlantyckiego u brzegów Portugalii. Instalacja demonstracyjna ma łączną moc 300 kW.
  • We wrześniu 2013 r. Fortum rozpoczęło współpracę z firmami DCNS oraz AW-Energy przy budowie drugiej farmy demonstracyjnej opartej na technologii WaveRoller. Instalacja o mocy 1,5 MW zostanie zbudowana we Francji, u wybrzeża Bretanii.

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki
Rzecznik Prasowy
Fortum Power and Heat Polska
tel:+48 662 183 74
jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com