komunikat prasowy

Fortum podsumowuje sezon grzewczy w Częstochowie: 1,4 mln GJ ciepła i ponad 9 mln zł na inwestycje

28 Kwiecień 2014, 00:00

Od października 2013 roku do marca 2014 roku Fortum dostarczyło częstochowianom 1,4 mln GJ ciepła. To o 0,35 mln GJ (20%) mniej niż wynosi średnia za poprzednie trzy sezony. Przyczyną jest cieplejsza zima. Średnia temperatura w poprzednich sezonach grzewczych wynosiła 2,3°C, a w ostatnim aż 4,6°C. Najwięcej, bo ponad 18 tys. GJ ciepła, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej i elektrociepłowni w Częstochowie dostarczył 25 stycznia 2014 roku, kiedy średnia temperatura dobowa wyniosła –13,8oC.

Łączna długość sieci ciepłowniczej Fortum w Częstochowie wyniosła na koniec 2013 roku około 186 km. W 34 proc. składa się ona z nowoczesnych rur preizolowanych, które są wyposażone w systemy wykrywania wilgoci i pozwalają na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności.

W 2013 roku na modernizację sieci ciepłowniczej na terenie Częstochowy firma wydała ponad 1,8 mln zł. W ramach tej kwoty przebudowano odcinki sieci między innymi przy ul. Mireckiego i Prusa. Dodatkowo Fortum przyłączyło  takie obiekty jak jeden z największych zakładów przemysłowych w dzielnicy Stradom, urzędy państwowe oraz banki za łączną kwotę 2,6 mln zł. Firma podpisała także nowe umowy przyłączeniowe na łączną moc prawie 8 MW.

– Fortum podjęło również działania mające na celu optymalizację pracy instalacji i ograniczenie strat ciepła, na które złożyło się między innymi pilotażowe wdrożenie nowoczesnych rozwiązań informatycznych oraz optymalizacja temperatury wody w sieci. Szacujemy, że dzięki tym działaniom częstochowianie zaoszczędzili łącznie około 5 mln zł – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum.

W ubiegłym roku przeprowadzono także prace modernizacyjne w elektrociepłowni przy ulicy Rejtana. Miały one na celu podniesienie sprawności wytwarzania. Uruchomiono również automatyczny system pobierania próbek biomasy. W bieżącym roku firma planuje zainwestować w elektrociepłownię 4,6 mln zł, a największym projektem będzie przebudowa systemu pompowego w zakładzie.

– Łącznie w 2014 roku chcemy zainwestować w Częstochowie niemal 11 mln zł, w tym 2,7 mln zł na budowę nowych przyłączy. Rozpoczniemy dostawę ciepła do basenów w LO im. Sienkiewicza oraz zakończymy przyłączanie dworców PKP. Zmodernizujemy sieć ciepłowniczą przy ulicy Kosmicznej, a także w rejonie ulic Leśmiana i Próchnika mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum.

Od czerwca 2013 roku Fortum powadzi w Częstochowie nowatorski projekt badawczy dotyczący produkcji chłodu z ciepła sieciowego. Instalacja adsorpcyjna uruchomiona przy ul. Brzeźnickiej to jedyne tego rodzaju rozwiązanie w zakładach Fortum na świecie. We współpracy z Politechniką Częstochowską firma bada wydajność urządzenia w różnych warunkach – w zależności od obciążenia chłodniczego, temperatury wody w sieci oraz innych parametrów. Efektem pracy badawczej mają być wnioski dotyczące możliwości szerszego zastosowania tej technologii w przyszłości.

Firma kontynuuje również projekt dostarczania częstochowianom ciepłej wody użytkowej. Dzięki tej usłudze woda na potrzeby użytku domowego jest podgrzewana w węźle ciepłowniczym, co eliminuje konieczność stosowania indywidualnych pieców gazowych w mieszkaniach. Zwiększa to zarówno wygodę jak i bezpieczeństwo mieszkańców.

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy

Fortum Power and Heat Polska
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com