komunikat prasowy

Dowiedz się jak powstaje ciepło i prąd! - Dzień Otwarty w zabrzańskiej elektrociepłowni Fortum

20 Maj 2014, 00:00

Działający od 1897 roku zakład w Zabrzu, na początku jako elektrownia, a od 1969 roku – elektrociepłownia, jest najstarszym tego typu działającym obiektem w Polsce. Przez dekady pełnił istotną rolę w rozwoju miasta i całego regionu. Podczas wycieczki prowadzonej przez przewodnika zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. składowisko węgla, kotłownię kotłów pyłowych, maszynownię, główną nastawnię, chłodnie kominowe, neoklasycystyczny budynek hali maszynowni, a także dawne stylowe pomieszczenie, w którym odbywały się posiedzenia zarządu.

– Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu jest nie tylko źródłem ciepła i energii elektrycznej dla mieszkańców, ale również budynkiem na stałe wpisanym w krajobraz i historię miasta. Poprzednie Dni Otwarte cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego już po raz piąty zdecydowaliśmy się zaprosić zabrzan do odwiedzenia naszego zakładu. Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy dokument tożsamości, a w przypadku dzieci legitymacja szkolna – mówi Jacek Ławrecki, Rzecznik Prasowy Fortum.

Od 10.45 do 13.45 pod basenem Aquarius oraz od 11.00 do 14.00 pod Kopalnią Guido, co godzinę na chętnych będzie oczekiwał specjalny, bezpłatny autobus kursujący do EC Fortum w Zabrzu. Dla zmotoryzowanych gości przewidziany jest bezpłatny parking w sąsiedztwie zakładu. Wycieczki po elektrociepłowni, przeznaczone dla osób dorosłych oraz dzieci od lat 10 z opiekunem, będą odbywały się w czterech godzinnych turach. Pierwsza z nich rozpocznie się o godzinie 11:15. Zwiedzający powinni pamiętać o założeniu obuwia na płaskiej podeszwie, spodni oraz dopasowanego pozapinanego okrycia zewnętrznego.

Dzień Otwarty w zabrzańskiej elektrociepłowni będzie również okazją do przyjemnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Teren przy zakładzie zostanie podzielony na 4 strefy aktywności. Strefa bezpieczeństwa to miejsce, gdzie umieszczony zostanie punkt rejestracji chętnych na zwiedzanie. Strefa rozrywki i relaksu to przestrzeń, gdzie w namiocie na przytulnych pufach będzie można posłuchać muzyki wybranej przez DJ. Z kolei w strefie dla dzieci najmłodsi będą mieli do dyspozycji stanowiska malowania twarzy, dmuchany plac zabaw, a także namiot konkursowy. Dla gości przewidziano również poczęstunek w strefie cateringowej.

Między 12 a 16 maja elektrociepłownię Fortum mogli zwiedzić uczniowie zabrzańskich szkół. Były to dni dedykowane specjalnie dla nich z przygotowanym oddzielnie programem zwiedzania, przybliżającym młodzieży proces produkcji energii elektrycznej i ciepła. Inicjatywa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony szkół. Łącznie zakład Fortum odwiedziło 500 uczniów.

Kiedy: 25 maja 2014 r. (niedziela)

Transport: 

Tramwaj Linie 3,4,5 – kierunek Zaborze Pętla

Bezpłatny autobus do EC Zabrze

10.45, 11.45, 12.45, 13.45 – Basen Aquarius

11.00, 12.00, 13.00, 14.00 – Kopalnia Guido

Czas trwania: 11.00 – 15.00

Zwiedzanie: 11.15, 12.15, 13.15, 14.15

Miejsce: EC Zabrze, ul. Wolności 416 w Zabrzu

Organizator: Fortum Power and Heat Polska

Wstęp bezpłatny

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy

Fortum Power and Heat Polska
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com