komunikat prasowy

Fortum inwestuje w rozwój chłodu sieciowego w mieście Tartu w Estonii

28 Październik 2014, 00:00

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 5,7 miliona euro, wliczając w to koszty budowy instalacji o mocy 13 MW oraz sieci o łącznej długości 1,3 kilometra. Instalacja zostanie zlokalizowana w sąsiedztwie rzeki Emajõgi, która będzie zasilała agregaty wody lodowej. Niska temperatura wody w okresach zimowych wykorzystywana będzie do naturalnego chłodzenia, co zapewni wysoką efektywność energetyczną instalacji.

Ze względu na gęstość zaludnienia oraz duży popyt na chłód, centrum Tartu to odpowiednie miejsce do budowy instalacji produkcji chłodu sieciowego. W tej okolicy zlokalizowanych jest wiele biurowców i centrów handlowych, które potrzebują chłodzenia – mówi Margo Külaots, prezes zarządu Fortum Tartu.

Fortum ma długoletnie doświadczenie w rozwoju systemów chłodniczych, zarówno w Szwecji, jak i Finlandii. Na przykład sieć w Sztokholmie, z której korzysta ponad 600 klientów, liczy ponad 200 kilometrów i jest stale rozbudowywana. Przyłączenie do sieci chłodniczej niesie ze sobą wiele korzyści, eliminuje między innymi konieczność montażu urządzeń chłodzących, przez co pozwala zaoszczędzić duże powierzchnie i przekłada się na znaczące oszczędności dla właścicieli budynków. Chłód sieciowy jest rozwiązaniem wydajnym, niezawodnym i przyjaznym dla środowiska.

Fortum planuje również komercyjne wdrożenie instalacji chłodu w Polsce, jednak technologia jego wytwarzania będzie się różniła od tej wykorzystywanej w Szwecji, Finlandii i Estonii. Od czerwca 2013 roku firma prowadzi w Częstochowie nowatorski projekt badawczy dotyczący produkcji chłodu z ciepła sieciowego. Instalacja adsorpcyjna uruchomiona przy ul. Brzeźnickiej to jedyne tego rodzaju rozwiązanie w zakładach Fortum na świecie. We współpracy z Politechniką Częstochowską firma bada wydajność urządzenia w różnych warunkach – w zależności od obciążenia chłodniczego, temperatury wody w sieci oraz innych parametrów.

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy

Fortum Power and Heat Polska
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com