komunikat prasowy

Fortum poprawia jakość powietrza we Wrocławiu

13 Luty 2015, 00:00

Według ekspertów poziom stężenia zanieczyszczeń powietrza w polskich miastach często przekracza dopuszczalne normy, nawet o kilkaset procent. Jest to związane między innymi z występowaniem zjawiska tak zwanej „niskiej emisji”, powstającego w wyniku ogrzewania pomieszczeń przy pomocy indywidualnych pieców lub małych kotłowni węglowych. Skutecznym rozwiązaniem, ograniczającym to szkodliwe zjawisko jest przede wszystkim nieustanny rozwój i rozbudowa miejskich sieci ciepłowniczych.

– Stale inwestujemy w rozwój i popularyzację ciepła sieciowego ponieważ należy ono do najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania pomieszczeń. Dzięki temu nie tylko przyczyniamy się do ograniczania emisji szkodliwych substancji do atmosfery, ale również zapewniamy mieszkańcom bezpieczne i pewne dostawy ciepła – mówi Jacek Uhryn, Manager ds. Rozwoju Rynku w Polsce, Fortum.

Fortum poinformowało, że w 2014 roku podpisało we Wrocławiu umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci ciepłowniczej z 86 nowymi klientami, na łączną moc blisko 56 MW. Wśród nich znalazły się 34 obiekty, które dotychczas korzystały z własnych źródeł, takich jak małe kotłownie czy indywidualne piece. Według ekspertów firmy dla małych źródeł węglowych rzędu 0,5 MW mocy zainstalowanej przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej oznacza obniżenie emisji dwutlenku węgla na poziomie około 8 000 kg/rok, pyłu – 2 500 kg/rok, tlenków siarki – 40 kg/rok, benzoalfapireny – 2,7 kg/rok, sadzy – 63 kg/rok.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że Polacy coraz częściej decydują się na wybór ciepła sieciowego. Znajduje to odzwierciedlenie w liczbach, w 2014 roku podpisaliśmy w Polsce prawie 30 proc. więcej umów na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej niż w roku poprzednim. Ponadto, blisko połowa z nich została zawarta z odbiorcami, którzy posiadali już własne źródła ogrzewania lub mieli je zaprojektowane, ale zdecydowali się na skorzystanie z ciepła sieciowego – dodaje Jacek Uhryn.

Długość sieci ciepłowniczej we Wrocławiu wynosi ponad 500 kilometrów, co czyni ją najdłuższą siecią Fortum w Polsce. Dodatkowo, jest to jedna z najnowocześniejszych tego rodzaju instalacji w naszym kraju, gdyż w ponad 50 proc. składa się z rur preizolowanych, wyposażonych w systemy wykrywania wilgoci, które pozwalają na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności. Mimo to, Fortum stale ją modernizuje, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczną dystrybucję ciepła.

 

Dalszych informacji udziela:

Daria Sulgostowska

Fortum Power and Heat Polska
tel: +48 604 105 634

daria [kropka] sulgostowska [małpa] fortum [kropka] com