komunikat prasowy

Fortum przyłączyło Kępę Mieszczańską do Wrocławia!

10 Luty 2015, 00:00

Wrocławska sieć ciepłownicza, należąca do Fortum jest stale modernizowana i rozbudowywana, jednak po raz pierwszy firma jednorazowo podłączyła tak duży obszar miejski. Ze względów technologicznych, a także estetycznych Fortum poprowadziło sieć ciepłowniczą pod dnem Odry. Aby było to możliwe firma wywierciła przecisk o łącznej długości 217,5 metra.

– Technologia przecisku wykorzystana przy podłączaniu Kępy Mieszczańskiej jest bardzo innowacyjna i unikatowa jak na polskie warunki. Na uwagę zasługuje fakt, że stalowe rury ciepłownicze poprowadzone pod Odrą są lekko ugięte, a nie proste jak ma to miejsce przy tego typu projektach. W najgłębszym miejscu przecisk znajduje się 15 metrów pod poziomem lustra wody – mówi Włodzimierz Popielewski, Manager Inwestycji Sieciowych i Produkcyjnych Fortum.

Do otworu wywierconego pod dnem Odry wprowadzono dwie giętkie rury osłonowe z tworzywa sztucznego i średnicy 630 mm każda, do których następnie wsunięto stalowe preizolowane rury ciepłownicze, każda o średnicy 250 mm. Tego rodzaju rury otoczone są pianką poliuretanową i zabezpieczone płaszczem z wytrzymałego polietylenu o dużej gęstości. Ponadto są wyposażone w systemy wykrywania wilgoci, które pozwalają na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności.

Kępa Mieszczańska ze względu na swoje położenie należy do najbardziej atrakcyjnych terenów we Wrocławiu. Przez wiele lat wyspa była terenem wojskowym, jednak sytuacja ta zmieniła się po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego, który dopuszcza budowę między innymi osiedli mieszkaniowych. Według szacunków Fortum łączne zapotrzebowanie na moc cieplną Kępy Mieszczańskiej będzie oscylowało w granicach 10 – 11 MW, co oznacza, że ciepło trafi do około 4 000 przyszłych mieszkańców.

– Wrocław należy do najprężniej rozwijających się miast w Polsce, dlatego deweloperzy są zainteresowani budową domów wielorodzinnych w dotychczas niezagospodarowanych, atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak Kępa Mieszczańska. Dzięki podłączeniu tego terenu do naszej sieci budynki zyskają dostęp do ciepła sieciowego, co oznacza, że będą mogły być ogrzewane w najbardziej efektywny i przyjazny dla środowiska  sposób – mówi Jacek Uhryn, Manager ds. Rozwoju Rynku w Polsce, Fortum.

Zapotrzebowanie na ciepło sieciowe we Wrocławiu stale rośnie. Tylko w ubiegłym roku Fortum podpisało umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci ciepłowniczej na łączną moc blisko 56 MW.

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy

Fortum Power and Heat Polska
tel:+48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com