komunikat prasowy

200 mieszkańców odwiedziło zabrzańską elektrociepłownię!

12 Maj 2015, 00:00

W ramach odbywającego się 9 maja Dnia Otwartego w Elektrociepłowni Zabrze firma Fortum zaprosiła mieszkańców na bezpłatne zwiedzanie zakładu. Podczas wycieczek, które wyruszały co godzinę zwiedzający, w towarzystwie 8 przewodników, mieli okazję zobaczyć m.in. składowisko węgla, kotłownię kotłów pyłowych, maszynownię, główną nastawnię, chłodnie kominowe, neoklasycystyczny budynek hali maszynowni, a także dawne stylowe pomieszczenie, w którym odbywały się posiedzenia zarządu.

– Zwiedzających interesowały głównie kwestie ekologii, czyli co robimy aby minimalizować wpływ elektrociepłowni na środowisko. Niektórzy byli zdziwieni, że w Fortum tak ważną rolę odgrywa ochrona środowiska oraz przepisy bezpieczeństwa. Nasi goście chętnie słuchali o samym procesie produkcji ciepła, które trafia do ich domów. Padały również pytania o liczbę osób na jednej zmianie w elektrociepłowni oraz wielkość terenu – mówi Andrzej Starzyński z Elektrociepłowni Fortum Zabrze.

– Wysoka frekwencja utwierdza nas w przekonaniu, że warto organizować tego typu wydarzenia w przyszłości. W każdej grupie mieliśmy komplet osób. Cieszy nas, że mogliśmy pokazać tak wielu zabrzanom najbardziej efektywny sposób wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Z podestu widokowego pod elektrofiltrami zwiedzający mogli zobaczyć panoramę EC m.in. z chłodniami, składowiskiem węgla oraz zbiornikami wody zapasowej – mówi Jacek Ławrecki, Rzecznik Prasowy Fortum.

Dzień Otwarty był również okazją do przyjemnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Ze względu na sprzyjającą aurę z tego rozwiązania skorzystało około 400 osób. Teren przy zakładzie został podzielony na 3 strefy aktywności. W strefie rozrywki i relaksu na przytulnych pufach goście mogli posłuchać muzyki, a w strefie dla najmłodszych na dzieci czekało wiele atrakcji, takich jak dmuchany plac zabaw czy namiot konkursowy. Największym zainteresowaniem młodych osób cieszyło się stanowisko malowania twarzy. Goście mogli również skorzystać z poczęstunku w strefie cateringowej.

Działający od 1897 roku zakład w Zabrzu, na początku jako elektrownia, a od 1969 roku – elektrociepłownia, jest najstarszym tego typu działającym obiektem w Polsce. Od dziesięcioleci pełni istotną rolę w rozwoju miasta i całego regionu.