komunikat prasowy

Nowa inwestycja Fortum w Bytomiu

14 Sierpień 2015, 00:00

Nowa ciepłownia Fortum będzie samodzielną jednostką, mogącą pracować niezależnie od miechowickiego zakładu. W pierwszej kolejności będzie stanowiła rezerwę dla istniejącej infrastruktury ciepłowniczej w Bytomiu, docelowo zaś ma pełnić funkcję źródła szczytowego dla nowej elektrociepłowni w Zabrzu, która od 2018 roku będzie produkowała ciepło dla mieszkańców Bytomia i Zabrza.

– Nad koncepcją nowego źródła w Bytomiu pracowaliśmy już od momentu przejęcia ZEC Bytom w 2010 roku. Inwestycja w Bytomiu ma kluczowe znaczenie w strategii inwestycyjnej Fortum dla Śląska, a także zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców Bytomia. Budowa ciepłowni z kotłem WR-25 to pierwsza inwestycja w tym mieście mająca na celu zastąpienie istniejących jednostek, tak by w przyszłości moce wytwórcze Fortum na Śląsku były niezawodne, przyjazne środowisku, a także dostosowane do potrzeb rynku – komentuje Adam Kampa, manager ds. rozwoju elektrociepłowni.

– W 2015 roku jeden z wysłużonych kotłów elektrociepłowni Miechowice musi zostać wyłączony z eksploatacji w związku z dyrektywami unijnymi. Zastępowanie wysłużonych jednostek nowymi, niskoemisyjnymi źródłami, jest częścią naszej działalności i pokazuje, że stały rozwój, troska o bezpieczeństwo mieszkańców i ochrona środowiska są priorytetami Fortum – mówi Izabela Van den Bossche z komunikacji korporacyjnej Fortum.

Budowa nowej ciepłowni w Bytomiu to nie jedyna nowa inwestycja Fortum na Śląsku. W 2018 roku zostanie oddana do użytku nowoczesna elektrociepłownia w Zabrzu. Całkowita wartość inwestycji wyniesie około 870 milionów złotych (ok. 200 milionów EURO). Elektrociepłownia będzie zaopatrywała w ciepło sieciowe blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu.

 

Dalszych informacji udziela:

Izabela Van den Bossche

Wiceprezes ds. Komunikacji Korporacyjnej

Fortum Power and Heat Polska
tel: +48 692 209 428