komunikat prasowy

Zielona przestrzeń miejska

13 Sierpień 2015, 00:00

Inicjatywa tworzenia ogrodów społecznych, czyli zielonych miejsc integracji społecznej w przestrzeniach miejskich, wpisuje się w proces budowania zrównoważonego miasta przyjaznego dla mieszkańców,
w którym Fortum chce brać czynny udział.

– Chętnie współpracujemy z władzami lokalnymi i podejmujemy inicjatywy skierowane do mieszkańców miast, w których jesteśmy obecni. Właśnie takim projektem jest ogród społeczny, który mamy przyjemność współtworzyć we Wrocławiu. Jesteśmy przekonani, że będzie stanowił dla wrocławian ciekawe miejsce spotkań i pozwoli na sąsiedzką integrację, a być może w przyszłości stanie się stałym punktem na mapie kulturalnej Wrocławia –  mówi Daria Sulgostowska z Fortum.

Prace związane z budową ogrodu społecznego na skwerze u zbiegu ulic Paulińskiej i Rydygiera już się rozpoczęły, a ich zakończenie planowane jest na wrzesień tego roku. Elementami infrastruktury umożliwiającymi aktywność społeczną, integracyjną i przyrodniczą będą m.in. skrzynie z zielenią, a także namiot ogrodowy wraz z leżakami oraz stołami. Fortum i Wrocławska Rewitalizacja planują również wykonanie muralu oraz zielonej ściany na elewacjach sąsiednich budynków. Docelowo, w kolejnych miesiącach, znajdzie się tam specjalnie zaprojektowana mała architektura, ławki, hamaki czy stojaki rowerowe oraz atrakcje dla dzieci.

– Wrocław jest jednym z miast, które rozwijają się nie tylko dynamicznie, ale również w sposób harmonijny. Dzieje się tak za sprawą dużej liczby inicjatyw mających na celu przede wszystkim dobro mieszkańców. Stworzenie ogrodu społecznego ma ułatwić budowanie więzi sąsiedzkich i co za tym idzie przyczynić się do integrowania społeczności lokalnej. Chcemy zapewnić mieszkańcom Nadodrza miejsce, w którym nie tylko będą mogli przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu, ale również dowiedzą się więcej na temat miejskiej hodowli roślin, a w przyszłości skorzystają z szerokiej oferty wydarzeń kulturalnych – mówi Grażyna Adamczyk-Arns, Prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja.

Oficjalne otwarcie ogrodu nastąpi w połowie września. Fortum zapowiada, że w tym roku oprócz Wrocławia ogrody społeczne powstaną również w Bytomiu, Płocku oraz Częstochowie. Program ogrodów społecznych w Polsce został zapoczątkowany przez Fundację Green Cross Poland.