komunikat prasowy

Fortum: rozwój kogeneracji to krok w kierunku gospodarki niskoemisyjnej

20 Październik 2015, 00:00

Krzysztof Karolczyk, manager ds. rozwoju elektrociepłowni Fortum podkreślił, że firma chce uczestniczyć w budowie energetyki przyszłości. Strategia Fortum zakłada rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych i maksymalnie efektywnym wykorzystaniu surowców, a w długiej perspektywie stworzenie bezemisyjnego systemu gospodarczego. W jego opinii w kolejnych latach rola odnawialnych źródeł energii będzie rosła, zarówno w Polsce i na świecie, a koszty wytwarzania energii z OZE będą maleć.

– W tym momencie czynnikiem ograniczającym rozwój energetyki odnawialnej jest względnie wysoki poziom wyjściowych nakładów inwestycyjnych. Wsparcie dla OZE jest konieczne, ale należy dążyć do uproszczenia i ujednolicenia systemów wsparcia w UE, gdyż obecne rozwiązania nie są wystarczająco efektywne. Docelowo OZE powinny być zintegrowane z resztą rynku na przejrzystych, konkurencyjnych zasadach – mówił Karolczyk.

W opinii Adama Kampy, managera ds. rozwoju elektrociepłowni Fortum, do dalszego wzrostu udziału OZE w polskim miksie energetycznym mogłoby się przyczynić powstanie większej liczby elektrociepłowni wyposażonych w elastyczne kotły wielopaliwowe. Ekspert Fortum podkreślił, że rozwój wysokosprawnej kogeneracji w Polsce jest dobrym sposobem na ewolucyjne przejście od gospodarki opartej na paliwach kopalnych do gospodarki niskoemisyjnej, gdyż umożliwia efektywne wykorzystanie węgla przy jednoczesnym stopniowym zwiększaniu udziału odnawialnych źródeł energii, takich jak biomasa. Rozwój nowych źródeł kogeneracyjnych w Polsce jest jednak utrudniony z powodu braku systemu długoterminowego wsparcia.

– Aby zachęcić inwestorów konieczne jest stworzenie stabilnego systemu wsparcia obejmującego okres przynajmniej kilkunastu lat. W branży energetycznej okres zwrotu z inwestycji wynosi nawet kilkadziesiąt lat, dlatego w procesie podejmowania decyzji biznesowych kluczowe jest stabilne i przewidywalne otoczenie prawne – stwierdził Kampa.

Kongres Nowego Przemysłu to cykliczne wydarzenie branżowe organizowane przez Grupę PTWP, wydawcę Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 19-20 października w Warszawie. 

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy

Fortum Power and Heat Polska
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com