komunikat prasowy

Czy oszczędzamy ciepło zimą?

16 Listopad 2015, 00:00

Badanie opinii publicznej* przeprowadzone na zlecenie Fortum pokazuje, że aż 95 proc. badanych deklaruje, że stara się oszczędzać ciepło. Wydaje się, że to dużo, jednak w rzeczywistości większość mieszkańców stosuje tylko jedno z dostępnych w tym zakresie rozwiązań. Najbardziej popularnym sposobem oszczędzania jest krótkie, acz intensywne wietrzenie, które nie doprowadza do zbytniego wychłodzenia pomieszczeń. Mimo zalet takiego rozwiązania korzysta z niego zaledwie dwóch na trzech badanych. Jedynie nieco ponad połowa respondentów przyznaje, że stara się nie zasłaniać kaloryferów meblami czy firankami, co poprawia cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i zwiększa efektywność ogrzewania. Ponadto zaledwie trzech na dziesięciu ankietowanych regularnie odpowietrza grzejniki.

Pomimo tego, że tegoroczna jesień obchodzi się z nami niezwykle łagodnie, to należy się spodziewać, że wkrótce temperatury wyraźnie spadną i sezon grzewczy rozpocznie się na dobre. Ciepłe jesienne dni warto wykorzystać na zastanowienie się, jak we własnym zakresie ograniczyć straty ciepła, a co za tym idzie, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie zimą – mówi Tomasz Śmilgiewicz, dyrektor ds. sprzedaży Fortum.

Eksperci Fortum radzą aby przed nadejściem zimy sprawdzić i w miarę możliwości poprawić izolację drzwi i okien. Nie musi się to wiązać z gruntowną termomodernizacją. Nawet pozornie niewielkie zmiany, takie jak przyklejenie specjalnych uszczelek na framugi okienne w przypadku starych okien, mogą się okazać korzystne dla ograniczenia strat ciepła. Według specjalistów dzięki prawidłowemu uszczelnieniu okien koszty ogrzewania można obniżyć aż o 10 proc. Dodatkowo mając na uwadze oszczędności, nawet podczas siarczystych mrozów, mieszkania nie powinny być nadmiernie przegrzewane. Zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu o jeden stopień Celsjusza może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 6 proc. Eksperci podkreślają, że optymalna temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić 20oC. Jednak jak pokazują badania, taką temperaturę utrzymuje jedynie dwóch na pięciu mieszkańców.

Biorąc pod uwagę zarówno korzyści ekonomiczne, jak i środowiskowe istotne jest także źródło ciepła, z którego korzystamy. W polskich miastach na popularności zyskuje ciepło sieciowe, które nie tylko należy do najtańszych sposobów ogrzewania pomieszczeń, ale gwarantuje użytkownikom bezpieczeństwo i wysoki komfort użytkowania. Potwierdzają to wyniki naszego badania, według których trzech na pięciu respondentów, mając taką możliwość, zmieniłoby obecny sposób ogrzewania na ciepło miejskie – dodaje Tomasz Śmilgiewicz.

Wyniki badania TNS Polska pokazują, że mieszkańcy dostrzegają również ekologiczny aspekt korzystania z ciepła sieciowego - aż 91 proc. ankietowanych stwierdziło, że ciepło produkowane w elektrociepłowni jest bardziej przyjazne dla środowiska niż to wytworzone przez piec węglowy.

*Badanie opinii publicznej zostało zrealizowane na terenie Bytomia i Zabrza w czerwcu 2015 roku przez TNS Polska na zlecenie Fortum Power and Heat Polska. Celem badania było poznanie zwyczajów związanych z ogrzewaniem, opinii na temat rodzajów ogrzewania oraz postaw wobec oszczędzania ciepła.

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy

Fortum Power and Heat Polska
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com