komunikat prasowy

Studentki z Wrocławia zwyciężyły w konkursie 24h Fortum Challenge!

15 Marzec 2016, 00:00

Uczestnicy konkursu 24h Fortum Challenge, który rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku, mieli za zadanie opracować koncepcję innowacyjnego rozwiązania, które mogłoby znaleźć zastosowanie w nowoczesnym domu lub mieście przyszłości. Do marcowego finału zakwalifikowały się trzy zespoły, które stworzyły najciekawsze projekty i najlepiej zaprezentowały się podczas kolejnych etapów rywalizacji.

W finale znalazła się koncepcja autorstwa Jacka Zasady, Jędrzeja Kuszaka i Pawła Sobolika, zakładająca stworzenie słuchawki prysznicowej z miernikiem poboru, która umożliwiłaby bardziej świadome korzystanie z wody. Na inny pomysł wpadła Izabela Masiejczyk wraz z zespołem, który współtworzyli Michał Szmigiel i Łukasz Śliwa. Zaproponowali ustawienie w przestrzeni miejskiej rowerów stacjonarnych, które mogłyby zostać wykorzystane do produkcji energii służącej między innymi do ładowania urządzeń mobilnych czy wymiany zdobytych jednostek na bilety na wydarzenia kulturalne.

– Konkurs 24h Fortum Challenge wpisuje się w nową strategię naszej firmy, zakładającą między innymi rozwój w obszarze tworzenia rozwiązań dla zrównoważonych miast. Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni innowacyjnością wszystkich zgłoszonych projektów i stanęliśmy przed bardzo trudnym wyborem najlepszego z nich. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie. Ich postawa udowadnia, że młodzi ludzie potrafią bardzo odpowiedzialnie myśleć o przyszłości, w której nie tylko chcieliby żyć, ale również ją współtworzyć mówi Tomasz Śmilgiewicz, dyrektor ds. sprzedaży Fortum, który wszedł w skład konkursowego jury.

Zwycięski projekt autorstwa Natalii Łozińskiej i Joanny Wypych zakłada stworzenie aplikacji mobilnej, która umożliwi automatyczne kontrolowanie dat przydatności do spożycia produktów umieszczonych w lodówce. Dzięki temu nie tylko będzie możliwe ich bardziej efektywne wykorzystanie, ale również zmniejszy się skala problemu marnowania żywności.

– Nasza aplikacja będzie przypominać o kończącej się dacie ważności spożycia danego produktu. Dzięki niej, każdy zabiegany człowiek nie będzie musiał się martwić o swoje zapasy żywności, ponieważ kilka dni przed upływem terminu ważności dostanie przypomnienie na swojego smartfona z informacją, który produkt niedługo będzie niezdatnym do spożycia. Nasza aplikacja jest dla każdego. Dla mamy, dla taty, dla dziecka. Nie trzeba z niczego rezygnować, a można tak wiele zyskać: czas, lepsze samopoczucie, większe oszczędności a przy okazji poprawę jakości naszego środowiska – napisały Natalia Łozińska i Joanna Wypych, w eseju zgłoszeniowym do konkursu 24 h Fortum Challenge.

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy

Fortum Power and Heat Polska
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com