komunikat prasowy

Bytom ma nową ciepłownię

29 Listopad 2016, 00:00

Nowa ciepłownia Fortum w Bytomiu będzie spełniała rygorystyczne normy środowiskowe i została zaprojektowana tak, aby w przypadku dalszego zaostrzenia limitów emisyjnych w przyszłości, mogła zostać do nich dostosowana bez konieczności ingerencji w jej konstrukcję.

Zakład powstał na terenie istniejącej elektrociepłowni w Miechowicach. W pełni zautomatyzowana jednostka została wyposażona w nowoczesny kocioł wodno-rusztowy, komin o wysokości 60 metrów oraz ponad stumetrowy most nawęglania. Generalnym wykonawcą prac budowlanych była firma Erbud S.A., która zrealizowała je zgodnie z przyjętym harmonogramem i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa

– Powstanie nowej ciepłowni w Bytomiu jest elementem szerokiego planu inwestycyjnego Fortum dla śląskich miast, którego wartość do 2022 roku przekroczy miliard złotych. Nasze działania mają na celu zapewnienie mieszkańcom stałych i bezpiecznych dostaw ciepła w perspektywie długoterminowej. Kolejnym etapem procesu inwestycyjnego jest ukończenie budowy wielopaliwowej elektrociepłowni
w Zabrzu i poprowadzenie 10-kilometrowej magistrali, która pozwoli na połączenie systemów ciepłowniczych obu miast
– podkreśla Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum.

Podczas spotkania, przedstawiciele Fortum i władz miejskich oficjalnie zainaugurowali również budowę sieci Bytom-Zabrze poprzez symbolicznie wbicie łopaty. W ramach tego projektu Fortum, za łączną kwotę około 60 milionów złotych, wybuduje nową magistralę, która pozwoli na połączenie sieci ciepłowniczych obu miast i umożliwi przyłączenie bytomskiej infrastruktury do powstającej w Zabrzu nowoczesnej elektrociepłowni Fortum.

Aby ograniczyć ingerencję w otoczenie i środowisko naturalne, sieć zostanie poprowadzona pod ziemią, a część prac będzie wykonywana innowacyjną metodą tak zwanego mikrotunellingu, która pozwala na bezwykopowe układanie rur. W ten sposób sieć zostanie poprowadzona między innymi pod rzeką Bytomką, torami kolejowymi i tramwajowymi, a także drogą krajową nr 88. Umowa na budowę instalacji została podpisana we wrześniu, a zakończenie projektu planowane jest na listopad 2018 roku, wraz z oddaniem nowej zabrzańskiej elektrociepłowni.

Dodatkowe informacje dotyczące nowej ciepłowni w Bytomiu:

 • Do budowy nowego źródła ciepła wykorzystano: 1820 m2 betonu towarowego, 470 ton stali zbrojeniowej oraz 270 ton stali konstrukcyjnej.
 • Inwestycja została zrealizowana z udziałem łącznie 56 firm podwykonawczych.
 • Przez cały okres realizacji inwestycji na terenie budowy bytomskiej ciepłowni pracowało ponad 800 osób.

 Dodatkowe fakty dotyczące budowy sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom:

 • Sieć wykonana zostanie z 20 590 mb rur preizolowanych o średnicy DN600.
 • Na całej długości sieci wykonanych zostanie 2200 spawów.
 • Technologia mikrotunelingu zostanie wykorzystana w sumie na odcinku o długości 670 mb. Najdłuższy odcinek przewiertu będzie miał długość około 94 m.
 • Głębokość mikrotuneli od terenu do wierzchu rury przewiertowej wynosi od 1,2 m do 8,4 m.
 • Przewidywana liczba pracowników zatrudnionych przy realizacji inwestycji wyniesie łącznie około 190 osób.
 • Projektantem sieci jest firma Diagram s.c.
 • Inżynierem kontraktu jest firma ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o.
 • Generalnym wykonawcą sieci jest Przedsiębiorstwo Specjalistyczne ENERGOTERM Sp. z o.o.

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy

Fortum Power and Heat Polska
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com