komunikat prasowy

Fortum podsumowuje sezon grzewczy w Płocku: ponad 1,4 mln GJ ciepła i niemal 9,7 mln zł inwestycji

12 Kwiecień 2017, 00:00

Od października 2016 roku do marca 2017 roku Fortum dostarczyło płocczanom ponad 1,4 mln GJ ciepła. To o prawie 3,5% (48 tys. GJ) więcej niż wynosi średnia za poprzednie cztery sezony i o blisko 8% (108 tys. GJ) więcej niż w ubiegłym sezonie. Powodem zwiększonych dostaw była dość mroźna zima. Najwięcej ciepła, bo prawie 14,5 tys. GJ, Fortum dostarczyło 6 stycznia 2017 roku, kiedy średnia temperatura dobowa wyniosła –12,5oC.

Długość sieci ciepłowniczej Fortum w Płocku wyniosła na koniec 2016 roku 138 kilometrów. Firma stale ją modernizuje, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczną dystrybucję ciepła. W 2016 roku na terenie miasta Fortum zmodernizowało sieć w rejonie ulic Małachowskiego, Nowy Rynek, Kredytowej, Gradowskiego oraz Kazimierza Wielkiego. Ponadto firma podłączyła do sieci ciepłowniczej 39 obiektów o łącznej mocy 5,2 MW, m.in. przy ulicach Żyznej, Jana Pawła, Armii Krajowej, Kolegialnej i na Starym Mieście.

– Jednym z najważniejszych ubiegłorocznych projektów inwestycyjnych Fortum w Płocku była modernizacja sieci przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Podpisaliśmy również umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci ciepłowniczej z 54 nowymi klientami na łączną moc prawie 6 MW. Wśród nich znalazło się 20 obiektów, które dotychczas korzystały z własnych źródeł, takich jak małe kotłownie czy indywidualne piece – mówi Rafał Ciesielski, kierownik sieci ciepłowniczej Fortum.

Przyłączenia realizowane przez Fortum pozwalają na redukcję poziomu tzw. „niskiej emisji”, a w efekcie gwarantują korzyści dla środowiska naturalnego. Dla małych źródeł węglowych rzędu 0,5 MW mocy zainstalowanej przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej oznacza obniżenie emisji dwutlenku węgla na poziomie około 8 000kg/rok, pyłu – 2 500 kg/rok, tlenków siarki – 40 kg/rok, benzoalfapireny – 2,7 kg/rok, sadzy – 63 kg/rok.

W bieżącym roku w Płocku firma chce zainwestować łącznie około 9,5 mln zł. Na tę kwotę złożą się wydatki na modernizację infrastruktury w wysokości 5,5 mln zł oraz inwestycje w nowe podłączenia warte 4 mln zł.

– Intensywnie rozwijamy i modernizujemy naszą sieć ciepłowniczą na terenie Płocka i zamierzamy utrzymać to podejście w kolejnych latach. W 2017 roku planujemy podłączenia budynków między innymi przy Kochanowskiego, Strzeleckiej, Armii Krajowej i Kolegialnej, a także na Starym Mieście. Jeśli chodzi o modernizację sieci to nasze plany na rok 2017 rok obejmują przebudowy między innymi przy ulicach Przemysłowej, Kostrogaj, Bielskiej i Kredytowej – mówi Rafał Ciesielski.

Fortum wdraża również zaawansowany system monitoringu i sterowania węzłami cieplnymi, który pozwoli na monitorowanie pracy węzłów cieplnych i instalacji odbiorczych w czasie rzeczywistym oraz zdalne sterowanie urządzeniami w węźle. Specjaliści Fortum będą także na bieżąco otrzymywali różnego rodzaju powiadomienia i alarmy pozwalające na wczesną identyfikację nieszczelności oraz innych nieprawidłowości w pracy urządzeń. Dotychczas firma podłączyła do nowoczesnego systemu 670 z 750 planowanych węzłów, za kwotę około 2,3 miliona złotych.

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy Fortum
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com