komunikat prasowy

Szybkie postępy przy budowie sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom

07 Czerwiec 2017, 00:00

Jak dotychczas w ramach projektu Fortum zamontowało 4,5 z planowanych 10 kilometrów rur. Aby ograniczyć ingerencję w otoczenie i środowisko naturalne, sieć łącząca Zabrze i Bytom jest prowadzona pod ziemią, a część prac jest wykonywana innowacyjną metodą tak zwanego mikrotunellingu, która pozwala na bezwykopowe układanie rur. Jak dotychczas tę technologię wykorzystano przy budowie tuneli pod torami kolejowymi. W kolejnych etapach prac sieć zostanie poprowadzona między innymi pod rzeką Bytomką, torami tramwajowymi, a także drogą krajową nr 88. Najdłuższy planowany przewiert będzie miał długość prawie 200 metrów.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że prace postępują w szybkim tempie oraz przy zachowaniu najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa. W tym momencie w realizację projektu jest zaangażowane około 100 osób. Budowa nowego odcinka magistrali ciepłowniczej jest niezbędna, aby ekologiczne ciepło sieciowe, produkowane w naszej nowej elektrociepłowni w Zabrzu, trafiało do mieszkańców Bytomia. Nowa elektrociepłownia ma docelowo służyć jako podstawowe źródło ciepła dla obu miast podkreśla Kamila Zybura-Pluta, manager projektu z Fortum

Nowa magistrala zostanie wybudowana w całości z wyprodukowanych w Zabrzu rur preizolowanych, wyposażonych w system wykrywania awarii, co pozwoli na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności. Wartość projektu szacowana jest na około 60 milionów złotych, a jego zakończenie planowane jest na listopad 2018 roku, wraz z oddaniem nowej zabrzańskiej elektrociepłowni.

Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w zakładach Fortum w Zabrzu oraz Bytomiu i znacząco wpłynie na ograniczenie emisji CO2 i innych substancji w regionie. Zgodnie z planem, nowy zakład zostanie oddany do eksploatacji w 2018 roku i będzie zaopatrywał w ciepło sieciowe blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych w obu miastach.

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy Fortum
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com