komunikat prasowy

Dotknij serca zabrzańskiej energii! - Dzień Otwarty w elektrociepłowni Fortum

04 Wrzesień 2017, 00:00

Zabrzańska elektrociepłownia powstała w 1897 roku. Początkowo działała jako elektrownia, a od 1969 w zakładzie wytwarzane jest również ciepło. To najstarszy, wciąż funkcjonujący tego typu obiekt w Polsce. To tutaj, nieprzerwanie od 120 lat bije energetyczne serce Zabrza. Dzień Otwarty to niepowtarzalna szansa, aby zajrzeć do środka niedostępnego na co dzień dla szerszej publiczności zakładu.

– Tegoroczna edycja Dnia Otwartego w EC Zabrze organizowana jest pod hasłem „Dotknij serca zabrzańskiej energii”. Chcemy pokazać zabrzanom jak ten skomplikowany mechanizm działa od środka, w jaki sposób powstają prąd i ciepło, z których mieszkańcy korzystają na co dzień. Dzień Otwarty organizujemy już po raz piąty i niezwykle cieszy nas utrzymujące się zainteresowanie zabrzan tym wydarzeniem. W tym roku, poza zwiedzaniem elektrociepłowni, nasi goście będą mogli dowiedzieć się więcej na temat nowego zakładu, który powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie EC Zabrze. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia naszej elektrociepłowni i skorzystania z przygotowanych atrakcji – mówi Andrzej Bąk, kierownik Elektrociepłowni Zabrze i Bytom.

Podczas wycieczki w towarzystwie przewodnika zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. składowisko węgla, kotłownię kotłów pyłowych, maszynownię, główną nastawnię, chłodnie kominowe, neoklasycystyczny budynek hali maszynowni, a także dawne stylowe pomieszczenie, w którym odbywały się posiedzenia zarządu. Podczas zwiedzania będzie można również dowiedzieć się więcej na temat postępów prac na budowie nowej elektrociepłowni Fortum, która powstaje tuż obok istniejącego zakładu. Być może uda się nawet zajrzeć na plac budowy, jako że trasa wycieczki prowadzić będzie niedaleko realizowanej właśnie inwestycji.

Poza zwiedzaniem zakładu organizatorzy przewidzieli szereg atrakcji, również dla najmłodszych zabrzan. W specjalnie przygotowanej strefie dla dzieci zaplanowano stanowiska do malowania twarzy i dmuchany plac zabaw. Organizatorzy planują również konkursy, w których będzie można wygrać atrakcyjne nagrody.

Tegoroczna edycja Dnia Otwartego została przygotowana przez dwie uczennice Zabrzańskiego Centrum Kształcenie Ogólnego i Zawodowego Aleksandrę Ćwik oraz Natalię Berus. Dziewczyny były uczestniczkami projektu Fortum dla Śląskich Dzieci, a następnie wolontariuszkami.
Naszym marzeniem jest założenie własnej agencji reklamowej. Dzięki wakacyjnym praktykom w Fortum mogłyśmy na własnej skórze przekonać się na czym ta praca polega – mówi Aleksandra Ćwik.
W ramach praktyk przygotowywałyśmy m.in. spot radiowy, reklamy do prasy czy wpisy na Facebook’a. Zajmowałyśmy się również organizacją całego wydarzenia. Mamy nadzieję, że efekty naszej pracy spodobają się zabrzanom – dodaje Natalia Berus. 

Do zabrzańskiej elektrociepłowni Fortum przy ulicy Wolności 416 mieszkańcy mogą dotrzeć komunikacją miejską, korzystając z tramwajów numer 3, 4 lub 5 jadących w kierunku pętli Zaborze (przystanek Elektrociepłownia). Ci, którzy zdecydują się na przyjazd samochodem będą mogli skorzystać z bezpłatnego parkingu przed elektrociepłownią. Z parkingu tego nie mogą jednak korzystać posiadacze aut z instalacją LPG.

W wycieczce po elektrociepłowni mogą wziąć udział osoby dorosłe oraz dzieci od lat 12 z opiekunem. Zwiedzanie odbywać się będzie w 15-osobowych grupach, wyruszających w 15-minutowych odstępach. Pierwsza grupa rozpocznie zwiedzanie o godzinie 9.00, a ostatnia o 13.45. Od 12.00 do 12.30 przewidziana jest przerwa w zwiedzaniu. Zwiedzający muszą pamiętać o założeniu pełnego obuwia na płaskiej podeszwie, długich spodni oraz dopasowanego pozapinanego okrycia zewnętrznego zakrywającego ciało.

Kiedy: 9 września 2017 r. (sobota)

Gdzie: EC Zabrze, ul. Wolności 416 w Zabrzu

Transport: Tramwaj  Linie 3,4,5 – kierunek Zaborze Pętla

Czas trwania: 9.00 – 14.00. 

Zwiedzanie: Zwiedzanie w odstępach 15-minutowych (przerwa 12.00 – 12.30) w grupach po 15 osób

Wstęp bezpłatny

***

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy Fortum
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com