komunikat prasowy

Elektrociepłownia Zabrze ma już 120 lat!

18 Grudzień 2017, 00:00

Historia zabrzańskiego zakładu rozpoczęła się 21 grudnia 1897 roku, kiedy z nowo powstałej elektrowni popłynął pierwszy prąd. Zasilał on domy mieszkańców Zabrza, które wówczas nie miało jeszcze praw miejskich. Ten symboliczny moment zapoczątkował ponadstuletnią historię zabrzańskiego zakładu i dał impuls do rozwoju elektroenergetyki na Śląsku. W wyniku dokonywanych w okresie międzywojennym modernizacji i rozbudowy urządzeń produkcyjnych elektrownia stała się jedną z największych w regionie. Zniszczenia i grabieże podczas II wojny światowej sprawiły, że moc produkcyjna zmniejszyła się o połowę, jednak pomimo to udało się utrzymać funkcjonowanie zakładu.

W każdym z dziesięcioleci swojego istnienia zakład musiał sprostać różnym potrzebom i wyzwaniom danego okresu. Lata powojenne to czas odbudowy i wytężonej pracy – liczyła się każda kilowatogodzina wyprodukowanej energii. Z kolei w latach 70. zakład zaczął dostarczać ciepło do zabrzańskich domów. Fortum przejęło elektrociepłownię w Zabrzu siedem lat temu, od tego momentu zapewniamy mieszkańcom pewną i bezpieczną produkcję ciepła oraz energii elektrycznej – mówi Andrzej Bąk, kierownik elektrociepłowni.

Ze względu na regulacje unijne i konieczność wyłączenia wyeksploatowanych kotłów działających w zakładzie historia 120-letniej elektrociepłowni będzie miała swój nowy rozdział. W jej bezpośrednim pobliżu trwają prace nad budową nowoczesnej elektrociepłowni wielopaliwowej, która docelowo będzie produkowała ekologiczne ciepło sieciowe i energię elektryczną w skojarzeniu.

Docelowo nowa elektrociepłownia będzie zasilała 70 tysięcy gospodarstw domowych, zarówno w Zabrzu, jak i Bytomiu, w ekologiczne ciepło sieciowe. Dotychczas najważniejsze prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. W grudniu zakończyły się dostawy głównych komponentów turbiny, a część instalacji na obiekcie przeszła z fazy montażowej do fazy rozruchowej – mówi Kamila Zybura-Pluta, manager projektu z Fortum.

Wcześniej w ramach prac zainstalowano ważący blisko 120 ton generator, który będzie jednym z kluczowych elementów turbozespołu produkującego energię elektryczną w nowym zakładzie. Zgodnie z planem budowa nowej elektrociepłowni Fortum o wartości 870 milionów złotych ma się zakończyć pod koniec 2018 roku.

 

***

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy Fortum
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com