komunikat prasowy

We Wrocławiu zakończył się festiwal OdNowa

15 Grudzień 2017, 00:00

OdNowa, czyli festiwal nieśmiecenia, naprawiania i tworzenia z odpadków odbył się 10 grudnia 2017 roku we Wrocławiu. Główną częścią wydarzenia były warsztaty, podczas których wiele radości sprawiło uczestnikom szycie zabawek, tworzenie karmników czy biżuterii. Organizatorzy zadbali także o świąteczną atmosferę – nie zabrakło praktycznych sposobów na świąteczne dekoracje domu z wykorzystaniem surowców wtórnych.

– Warsztaty zorganizowane w ramach festiwalu OdNowa sprawiły, że wrocławska Zajezdnia Dąbie zatętniła życiem. Dzieci i dorośli własnoręcznie wykonywali świąteczne ozdoby z materiałów, które w innym wypadku trafiłyby na śmietnik. Przez takie działania nie tylko ograniczamy produkcję śmieci, ale także uczymy przyszłe pokolenia, że odpowiedzialność za środowisko spoczywa na każdym z nas – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Oprócz warsztatów zorganizowano akcję wymiany książek oraz gier planszowych, a także zbiórkę zimowej odzieży dla potrzebujących. Równolegle odbywały się dyskusje na temat tego, jak ograniczać produkcję odpadów w gospodarstwach domowych lub jak je dobrze wykorzystać. Podczas wydarzenia obecni byli między innymi przedstawiciele Fundacji OnWater.pl, którzy opowiedzieli o akcjach wyławiania śmieci z Odry i Oławy, tworzenia z nich instalacji artystycznych, a także spławiania na rzece ogrodów z odpadów, na których gnieździ się ptactwo wodne. Zakończeniem festiwalu był z kolei koncert Małych Instrumentów, zespołu, który sam konstruuje swoje sprzęty muzyczne z w wykorzystaniem odpadów.

Festiwal OdNowa cieszył sie dużą frekwencją – łącznie uczestniczyło w nim około dwustu osób. Wydarzenie było częścią inicjatywy „Wrocław. Tu żyję, tu oddycham”, która jest wspólnym projektem portalu Miasto 2077 i firmy Fortum.

Relacja z wydarzenia dostępna pod adresem: https://www.facebook.com/FortumPolska/videos/1775850719155842/