komunikat prasowy

Wrocław: Fortum wprowadza kolejny element pakietu antysmogowego

21 Luty 2018, 11:37

Fortum rozszerza swoje działania mające na celu poprawę jakości powietrza we Wrocławiu. Do już zaproponowanego pakietu antysmogowego, ukierunkowanego na rozwój ciepła sieciowego, dołącza taryfa antysmogowa, dedykowana mieszkańcom domów jednorodzinnych i obszarom, gdzie nie dociera infrastruktura ciepłownicza. Niższe ceny za ogrzewanie elektryczne mają być kolejną zachętą do rezygnacji z indywidualnych pieców – głównego źródła smogu w mieście.

Właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej podejmuje kompleksowy program walki ze smogiem w mieście. Jako ogólnopolski sprzedawca prądu i gazu wprowadza na rynek własną ofertę antysmogową, która jest odpowiedzią na wprowadzoną przez Ministerstwo Energii pod koniec 2017 roku taryfę G12as. Eksperci Fortum szacują, że dzięki ich ofercie oszczędności względem standardowej taryfy mogą sięgać nawet 40%, a w porównaniu z już dostępnymi taryfami antysmogowymi różnica może wynieść ok. 20%. Jest to możliwe, ponieważ Fortum jako jedyne w Polsce oferuje niższe stawki na całą energię zużytą w nocy, a nie tylko na nadwyżkę zużytą w stosunku do zeszłego roku.

Mamy świadomość, że systematyczna rozbudowa sieci jest najskuteczniejszym sposobem na poprawę jakości powietrza w mieście, jednak nie jest to rozwiązanie uniwersalne. Problem smogu dotyczy nie tylko centrum Wrocławia, ale także rejonów, gdzie w perspektywie wieloletniej nie ma możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej. Tam również należy wyeliminować tzw. „kopciuchy” i w tym przypadku rozwiązaniem staje się zmiana ogrzewania na elektryczne – komentuje Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy firmy Fortum.

Większość mieszkańców domów jednorodzinnych korzysta obecnie z taryfy G11, która przewiduje jedną stawkę za prąd w ciągu doby. Według wyliczeń Fortum dla domu jednorodzinnego, dla którego przeciętne zużycie energii wynosi 5000 kWh energii rocznie, oferta antysmogowa oznacza nawet 700 zł oszczędności względem standardowej taryfy. W przypadku dużego domu o zużyciu 8000 kWh oszczędności mogą wzrosnąć do nawet 850 zł.

Fortum proponuje klientom możliwość nabywania energii elektrycznej w dwóch cenach w ciągu doby. Do końca roku zużycie energii elektrycznej w godzinach od 22.00 do 6.00 będzie rozliczane w cenie 0,1229 zł brutto za 1kWh. W pozostałych godzinach cena wyniesie 0,2950 zł brutto. Umowa obowiązuje przez trzy lata, ale w każdej chwili można ją zerwać bez żadnych konsekwencji. Z propozycji Fortum mogą skorzystać wszyscy odbiorcy energii – zarówno ci, którzy korzystali z najpopularniejszej obecnie taryfy G11, jak i taryfy nocnej G12.  Jesteśmy przekonani, że jest to obecnie najkorzystniejsze rozwiązanie na rynku – dodaje Ławrecki.

W stolicy Dolnego Śląska Fortum realizuje program „CZYSTA ENERGIA DLA WROCŁAWIA”, który obejmuje rozbudowę sieci ciepłowniczej, rozwój niskoemisyjnych źródeł energii, edukację ekologiczną i specjalny pakiet antysmogowy dla miasta. Zakłada on zmniejszenie liczby indywidualnych pieców i kotłowni, większą liczbę przyłączeń do sieci oraz ułatwiony proces ubiegania się o przyłączenie. Fortum przeznaczy również milion złotych na wsparcie budowy wewnętrznych instalacji grzewczych i obejmie priorytetem rozwój infrastruktury ciepłowniczej w centrum miasta. Teraz dzięki ofercie na tańsze ogrzewanie elektryczne firma chce dotrzeć z pakietem antysmogowym do wszystkich mieszkańców Wrocławia.