komunikat prasowy

Wiosna zawitała do Wrocławia dzięki małym ekologom

06 Marzec 2018, 00:00

Za nami pierwsze w tym roku warsztaty ekologiczne zorganizowane w ramach projektu „Wrocław. Tu żyję, tu oddycham”. W ostatnich dniach lutego dzieci stworzyły mini-ogródki w szkle, które wbrew zimowej aurze wprowadziły do ich otoczenia trochę zieleni. Podczas zajęć z wykorzystaniem makulatury młodzi ekolodzy nadali także drugie życie pożółkłym i zapomnianym książkom czy atlasom. Kolejne spotkania pod opieką Malarni Kreatywnej będą odbywać się cyklicznie aż do lata.

Warsztaty pod hasłem „Mali ekolodzy przyszłością Wrocławia” będą organizowane w różnych częściach miasta. Dzieci i młodzież biorące w nich udział dowiedzą się, jak tworzyć ładne i użyteczne rzeczy i jednocześnie dbać o środowisko.

– Warsztaty organizowane przez Fortum i Malarnię Kreatywną inspirują do zmiany podejścia do otaczającego nas świata. Cieszymy się, że spotkały się z tak dobrym przyjęciem wśród wrocławian. Jesteśmy przekonani, że podczas kolejnych spotkań młodzi ekolodzy jeszcze nie raz zaskoczą nas swoją kreatywnością – komentuje Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Pod koniec lutego odbyły się dwa pierwsze spotkania: Mini-Ogród w Szkle oraz Makulaturowy Świat. W ramach pierwszego z nich powstały ogrody zimowe, które zmieszczą się w każdym wrocławskim domu czy mieszkaniu.

Dzieci z dużych miast nie mają takiego kontaktu z przyrodą, jak te, które mieszkają na wsi. Zdecydowałyśmy się wprowadzić trochę zieleni i roślin do ich życia. Tym razem na warsztat wzięłyśmy nieużywane już słoiki typu weck, rośliny, ziemię, kamyczki i stworzyliśmy mini-ogródki! Dzieci usłyszały od nas również, jak dbać o taki ogród, gdzie go postawić i jak często podlewać – mówi Agnieszka Dusza z Malarni Kreatywnej.

Z kolei podczas warsztatu makulaturowego dzieci mogły zastanowić się, czy to co zazwyczaj trafia na śmietnik, nie może znów stać się przydatne i pożyteczne.

Robiąc porządki na strychu, znalazłyśmy kilka pożółkłych książek, podarty atlas geograficzny oraz niekompletne nuty i pojawił się pomysł, by zrobić z tego coś wyjątkowego. W myśl idei upcyklingu postanowiłyśmy tym pożółkłym kartkom dać drugie życie i stworzyć z nich mały makulaturowy świat – dodaje Aleksandra Nowacka z Malarni Kreatywnej.

Fortum wraz z Malarnią Kreatywną zapraszają najmłodszych wrocławian do udziału w warsztatach ekologicznych, które potrwają aż do lata. Podczas kolejnych spotkań mali ekolodzy nauczą się m.in. jak robić zabawki z materiałów wtórnych, skarbonki z makulatury, a także torby ze starych dżinsów.

„Wrocław. Tu żyję, tu oddycham” to inicjatywa na rzecz zrównoważonego Wrocławia, zainicjowana przez Fortum oraz portal Miasto 2077. Jej celem jest stworzenie platformy dialogu i wymiany doświadczeń dla wszystkich środowisk, którym leży na sercu czystość wrocławskiego powietrza. Działania skupiają się na kilku obszarach, które mają największe znaczenie dla poprawy jakości powietrza we Wrocławiu: walce ze smogiem, przyjaznym dla środowiska transporcie oraz gospodarce o obiegu zamkniętym. Więcej informacji na temat akcji dostępnych jest na stronie: www.tuoddycham.pl