komunikat prasowy

Dzień Ziemi we Wrocławiu pod znakiem akcji sąsiedzkich

20 Kwiecień 2018, 09:14

W najbliższy weekend Fortum zaprasza wszystkich wrocławian do udziału w sąsiedzkich inicjatywach z okazji Światowego Dnia Ziemi. W sobotę odbędzie się sprzątanie Parku oraz Polany Popowickiej. Dzień później Pchli Targ w Sercu Szczepina po raz kolejny ożywi centralny skwer osiedla św. Damiana de Veustera. Organizatorów obu wydarzeń wspiera Fortum i Miasto 2077 w ramach inicjatywy „Wrocław. Tu żyję, tu oddycham”.

Akcje sąsiedzkie są okazją do tego, aby zaangażować się we wspólne działania na rzecz czystego i zielonego Wrocławia. Pchli targ, poprzez nadawanie drugiego życia zbędnym przedmiotom, to praktyczne odzwierciedlenie idei upcyklingu. Sprzątanie osiedla to z kolei wcielanie w życie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, dzięki świadomemu ograniczaniu oraz segregacji odpadów. Lokalne inicjatywy dają przykład dla innych i właśnie dzięki nim miasto może tętnić zieloną energią – komentuje Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

W sobotę 21 kwietnia o godzinie 11.00 pod hasłem #popkurzacz rozpocznie się akcja sprzątania Parku i Polany Popowickiej. Zbiórka ochotników odbędzie się przed głównym wejściem do Szkoły Podstawowej nr 5, przy ul. Jeleniej 7 we Wrocławiu. Jak przekonują organizatorzy z grupy osiedlowej #mojepopo, celem przedsięwzięcia jest nie tylko posprzątanie wskazanego terenu, lecz także wzmacnianie więzi sąsiedzkich oraz edukacja ekologiczna wśród wszystkich pokoleń mieszkańców osiedla.

Dzień później 22 kwietnia odbędzie się pierwszy w tym roku Pchli Targ organizowany przez grupę mieszkańców Serce Szczepina. Chcemy, by szczepinianie docenili wartość spotkań osiedlowych, a przy okazji dali drugie życie niepotrzebnym rzeczom – komentuje liderka grupy sąsiedzkiej ze Szczepina Joanna Klima. W trakcie tegorocznej odsłony imprezy ruszy także cykl warsztatów recyklingowych pod okiem Fortum – pierwsze z nich pokażą, jak wykonać  biżuterię z puszek. Na Pchlim Targu nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Sąsiedzkiej wymianie towarzyszyć będą m.in. gry i zabawy dla dzieci, degustacja ciast mieszkańców, a także prezentacja lokalnych firm.

Pchli Targ w Sercu Szczepina będzie organizowany przez cały sezon wiosenno-letni, aż do jesieni – ostatni wypada w październiku. Raz w miesiącu mieszkańcy będą mieli okazję do spotkań i wymiany lub sprzedaży niepotrzebnych rzeczy. Dla jednych będzie to okazja do „przewietrzenia szaf”, dla innych szansa na pozyskanie niepowtarzalnych ubrań czy przedmiotów. Postawienie stanowiska jest bezpłatne, a warunkiem jest tylko zgłoszenie swojego udziału i zadbanie o to, by sprzedawane rzeczy były czyste.

Oba przedsięwzięcia sąsiedzkie wspiera „Wrocław, tu żyję tu oddycham”. To inicjatywa na rzecz zrównoważonego Wrocławia, zainicjowana przez Fortum oraz portal Miasto 2077. Jej celem jest stworzenie platformy dialogu i wymiany doświadczeń dla wszystkich środowisk, którym leży na sercu czystość wrocławskiego powietrza. Działania skupiają się na kilku obszarach, które mają największe znaczenie dla poprawy jakości powietrza we Wrocławiu: walce ze smogiem, przyjaznym dla środowiska transporcie oraz gospodarce o obiegu zamkniętym. Więcej informacji na temat akcji dostępnych jest na stronie: www.tuoddycham.pl.