komunikat prasowy

Fortum podsumowuje sezon grzewczy w Płocku: 12 mln zł inwestycji i blisko 1,4 mln GJ ciepła

20 Kwiecień 2018, 12:34

Fortum, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej w Płocku, w zakończonym właśnie sezonie grzewczym dostarczyło odbiorcom na terenie miasta blisko 1,4 mln GJ ciepła. W 2017 roku firma zainwestowała w Płocku 12 mln zł. Na tę kwotę złożyły się między innymi inwestycje w rozwój sieci o wartości blisko 8 mln zł oraz prace modernizacyjne za ponad 4 mln zł.

Od października 2017 roku do marca 2018 roku Fortum dostarczyło płocczanom blisko 1,4 mln GJ ciepła. To o 4% (54 tys. GJ) więcej niż wynosi średnia za poprzednie cztery sezony i niemal dokładnie tyle, ile w roku ubiegłym, mimo że tegoroczna zima była nieco chłodniejsza niż poprzednia. Może to wynikać z bardziej świadomego korzystania z ciepła przez mieszkańców, a także z konsekwentnie prowadzonej przez Fortum optymalizacji pracy sieci ciepłowniczej. Najwięcej ciepła, bo prawie 17,5 tys. GJ, Fortum dostarczyło 27 lutego 2018 roku.

Firma stale rozwija płocką sieć ciepłowniczą, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczną dystrybucję ciepła. W 2017 roku na terenie miasta Fortum zmodernizowało sieć w rejonie ulic: Kredytowej, Bielskiej, Salezjańskiej, Pl. Narutowicza, Traugutta i Rozego. Ponadto firma podłączyła do sieci ciepłowniczej 51 obiektów o łącznej mocy 5,8 MW, przy ulicach: Granicznej, Kostrogaj i Żyznej.

– Jednym z ważniejszych projektów Fortum w Płocku w 2017 roku była modernizacja sieci na terenie CNH pod budowę nowej hali. Ubiegłoroczne inwestycje przekroczyły nasze wstępne założenia. Zainwestowaliśmy łącznie 12 milionów w modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczej w Płocku. Podpisaliśmy umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci ciepłowniczej z 37 nowymi klientami na łączną moc przekraczającą 6 MW – mówi Rafał Ciesielski, kierownik sieci ciepłowniczej Fortum.

Każdy z 51 podłączonych przez Fortum obiektów korzystał do tej pory z własnych źródeł, takich jak małe kotłownie czy indywidualne piece. Inwestycje w rozwój infrastruktury ciepłowniczej stają się mocnym atutem Płocka w walce z tzw. „niską emisją”.

W bieżącym roku w Płocku Fortum chce zainwestować łącznie około 7,5 mln zł. Na tę kwotę złożą się wydatki na modernizację infrastruktury w wysokości 3,9 mln zł oraz inwestycje w nowe podłączenia warte 3,6 mln zł.

– Wysokie nakłady inwestycyjne w ubiegłym roku nie wyczerpują naszych planów względem Płocka – zamierzamy intensywnie rozwijać infrastrukturę w kolejnych latach. W 2018 roku chcemy podłączyć budynki m. in. przy ulicach Kostrogaj, Żyznej, Armii Krajowej i Górnej. Nasze plany modernizacji sieci obejmą z kolei ulice Przemysłową, Kołłątaja, Rozego, Łukasiewicza oraz Miodową – mówi Rafał Ciesielski.

Fortum podsumowało także efekty zakończonego w tym roku projektu inteligentnych sieci ciepłowniczych. Firma podłączyła około 2400 węzłów w Płocku do nowoczesnego systemu monitoringu i sterowania węzłami cieplnymi, który pozwala na monitorowanie pracy węzłów cieplnych i instalacji odbiorczych w czasie rzeczywistym oraz zdalne sterowanie urządzeniami w węźle. Łączny koszt realizacji projektu w Płocku wyniósł około 3,8 miliona złotych.