komunikat prasowy

Mieszkańcy razem dla zielonego Wrocławia

27 Kwiecień 2018, 09:18

Ponad 400 kilogramów śmieci zebrano podczas sąsiedzkiej akcji sprzątania Parku oraz Polany Popowickiej z okazji Światowego Dnia Ziemi. W miniony weekend odbył się także Pchli Targ w Sercu Szczepina, w którym uczestniczyło około 400 osób. Oba przedsięwzięcia są kolejnym udanym przykładem zaangażowania mieszkańców stolicy Dolnego Śląska w działania na rzecz zielonego miasta. Inicjatywy sąsiedzkie wsparło Fortum w ramach inicjatywy „Wrocław, tu żyję tu oddycham”.

Z całą pewnością możemy powiedzieć, że w miniony weekend Wrocław zatętnił zieloną energię. Wszystko dzięki mieszkańcom, którzy zaangażowali się we wspólne działania dla miasta i swoich lokalnych społeczności. W prosty sposób – uczestnicząc w pchlim targu czy sprzątając osiedlowy park – wcielali w życie zasady gospodarki o obiegu zamkniętym, umożliwiając tym samym lepsze wykorzystanie zasobów, którymi dysponujemy. Wielkie zmiany często zaczynają się od takich oddolnych inicjatyw – komentuje Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Liczba chętnych, którzy w ubiegły weekend zaangażowali się we wspólne sprzątanie parku pod hasłem PopKurzacz, przerosła oczekiwania organizatorów. Łącznie przyszło około 50 osób – w ciągu 1,5 godziny zebrali ponad 400 kilogramów śmieci. Oprócz butelek i zwykłych śmieci na wysypisko trafiły też resztki mebli, opony, tablice rejestracyjne, a nawet porzucony w parku znak drogowy. – W naszej akcji nie chodziło tylko o samo sprzątanie, to też świetny sposób na integrację. Chcemy razem robić więcej rzeczy – tłumaczy Maciej Szabatowski, mieszkaniec Popowic i jeden z organizatorów PopKurzacza.

W miniony weekend mieszkańcy Wrocławia nie tylko pozbywali się śmieci, które zakłócały krajobraz Popowic. Podczas Pchlego Targu w Sercu Szczepina nadawali też drugie życie niepotrzebnym ubraniom czy przedmiotom ze swoich szaf. – Chcemy, by szczepinianie docenili wartość spotkań osiedlowych, a przy okazji dali drugie życie niepotrzebnym rzeczom – komentuje liderka grupy sąsiedzkiej ze Szczepina Joanna Klima. Na centralnym skwerze osiedla św. Damiana de Veustera spotkało się około 400 osób. W ramach tej inicjatywy Fortum zorganizowało warsztaty recyklingowe pod hasłem „Biżuteria z puszek”. Tego rodzaju spotkania będą organizowane regularnie aż do wczesnej jesieni – ostatnie z nich odbędzie się w październiku. Raz w miesiącu mieszkańcy będą mogli wymienić lub sprzedać niepotrzebne rzeczy. Postawienie stanowiska jest bezpłatne, a warunkiem jest tylko zgłoszenie swojego udziału i zadbanie o to, by sprzedawane rzeczy były czyste.

Organizatorów obu wydarzeń wsparło Fortum i Miasto 2077 w ramach inicjatywy „Wrocław, tu żyję tu oddycham”, działającej na rzecz zrównoważonego Wrocławia. Jej celem jest stworzenie platformy dialogu i wymiany doświadczeń dla wszystkich środowisk, którym leży na sercu czystość wrocławskiego powietrza. Działania skupiają się na kilku obszarach, które mają największe znaczenie dla poprawy jakości powietrza we Wrocławiu: walce ze smogiem, przyjaznym dla środowiska transporcie oraz gospodarce o obiegu zamkniętym. Więcej informacji na temat akcji dostępnych jest na stronie: www.tuoddycham.pl.