komunikat prasowy

Fortum podsumowuje sezon grzewczy we Wrocławiu: ponad 6 mln GJ ciepła i 24 mln zł inwestycji

07 Maj 2018, 14:50

Fortum, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej we Wrocławiu, w zakończonym właśnie sezonie grzewczym dostarczyło ponad 6 mln GJ ciepła. W 2017 roku firma zainwestowała w mieście 24 mln zł. Na tę kwotę złożyły się między innymi wydatki na prace modernizacyjne w wysokości ponad 3 mln zł oraz nowe podłączenia do sieci ciepłowniczej o wartości blisko 21 mln zł.

Od października 2017 roku do marca 2018 roku Fortum dostarczyło wrocławianom ponad 6 mln GJ ciepła. To o 10,8% (598 tys. GJ) więcej niż wynosi średnia za poprzednie cztery sezony i niemal dokładnie tyle, ile w roku ubiegłym, mimo że tegoroczna zima była nieco chłodniejsza niż poprzednia. Może to wynikać z bardziej świadomego korzystania z ciepła przez mieszkańców, a także z konsekwentnie prowadzonej przez Fortum optymalizacji pracy sieci ciepłowniczej. Najwięcej ciepła, bo prawie 66 tys. GJ, Fortum dostarczyło 27 lutego 2018 roku.

– Wrocławska sieć ciepłownicza jest jedną z najdłuższych w kraju. Dążymy do tego, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał i zapewnić mieszkańcom bezpieczną dystrybucję ciepła. Nasze inwestycje w rozwój infrastruktury są też znaczącym narzędziem w walce ze smogiem. W 2017 roku podpisaliśmy umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci ciepłowniczej ze 124 nowymi klientami na łączną moc 70 MW. Wielu z nich korzystało do tej pory z własnych źródeł, takich jak małe kotłownie czy indywidualne piece, które są głównym powodem niskiej emisji – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

W 2017 roku na terenie miasta Fortum zmodernizowało sieć m.in. w rejonie ulic: Paprotnej, Orzechowej, Kościuszki, Białowieskiej, Niedźwiedziej, Kolejowej. Ponadto firma podłączyła do sieci ciepłowniczej 116 obiektów o łącznej mocy 63 MW np. na Nowych Żernikach oraz przy ulicach: Przyjaźni, Sołtysowickiej, Zakładowej, Tęczowej, Suchej i Robotniczej. Jednym z ważniejszych projektów było rozpoczęcie modernizacji infrastruktury sieciowej w rejonie Mostu Pomorskiego.

Fortum zamierza kontynuować intensywną rozbudowę wrocławskiej sieci ciepłowniczej także w 2018 roku. Firma planuje podłączenie budynków przy ulicach: Kamieńskiego, Chudoby, Fabrycznej, Jana Pawła II, Małopanewskiej, Opolskiej oraz na Kępie Mieszczańskiej. Sieć ciepłownicza będzie także modernizowana w rejonie ulic: Kamieńskiego, Kiełczów, Parnickiego, Traugutta oraz Mostu Pomorskiego.

 – Rozwój infrastruktury ciepłowniczej we Wrocławiu jest dla nas projektem strategicznym. Łączny koszt planowanych inwestycji w rozbudowę i modernizację sieci w 2018 roku przekroczy 50 mln zł – dodaje Piotr Górnik.

Fortum podsumowało także efekty zakończonego w tym roku projektu inteligentnych sieci ciepłowniczych. Firma podłączyła około 5200 węzłów we Wrocławiu do nowoczesnego systemu monitoringu i sterowania, który pozwala na monitorowanie pracy węzłów cieplnych i instalacji odbiorczych w czasie rzeczywistym oraz zdalne sterowanie urządzeniami w węźle. Łączny koszt realizacji projektu we Wrocławiu wyniósł 8 mln złotych.