komunikat prasowy

Fortum sfinansuje wewnętrzne instalacje grzewcze

07 Czerwiec 2018, 00:00

12 czerwca br. rusza nabór wniosków o dofinansowanie na budowę wewnętrznych instalacji grzewczych i przyłączenie do sieci ciepłowniczej nieruchomości zlokalizowanych w centrum stolicy Dolnego Śląska. To jeden z elementów programu poprawy jakości powietrza realizowanego przez Fortum pod hasłem CZYSTA ENERGIA DLA WROCŁAWIA. W 2018 roku na nowe przyłączenia w mieście oraz modernizację i rozwój sieci firma przeznaczy 65 mln złotych.

Brak wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania stanowi jedną z głównych barier uniemożliwiających podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej. Za instalację odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości. Fortum w ramach programu antysmogowego przeznacza jednak milion złotych na budowę wewnętrznych instalacji.

MILION NA INSTALACJE WEWNĘTRZNE

Ze wsparcia skorzystać mogą właściciele nieruchomości zlokalizowanych w wyznaczonym obszarze śródmieścia Wrocławia z min. 15 mieszkaniami w budynku ogrzewanym przynajmniej w 70% piecami węglowymi. Nieruchomość nie może posiadać wewnętrznej instalacji grzewczej. Zakwalifikowanie wniosku o dofinansowanie wymaga także zgód min. 70% mieszkańców danej nieruchomości na przyłączenie do sieci ciepłowniczej.

– Zależy nam aby każda złotówka przeznaczona na realizację programu antysmogowego przyniosła jak największy efekt ekologiczny. Dlatego o przyznaniu dofinansowania na budowę instalacji wewnętrznych zdecyduje liczba zlikwidowanych pieców węglowych w danej nieruchomości. W przypadku budynków o tej samej liczbie pieców weźmiemy pod uwagę datę złożenia wniosku – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

CIEPŁO Z SIECI W 12 MIESIĘCY

Z programu antysmogowego skorzystać mogą również mieszkańcy, którzy we własnym zakresie sfinansują wewnętrzną instalację grzewczą. Fortum przyłączy do sieci każdą kamienicę i budynek w centrum Wrocławia, w całości pokryje koszty budowę przyłącza, nie pobierze tzw. opłaty przyłączeniowej, a ewentualne wydatki związane z budową węzła rozłoży mieszkańcom na dogodne raty. Od momentu złożenia wniosku przyłącze powstanie maksymalnie w ciągu 12 miesięcy. Dedykowani konsultanci posłużą pomocą na każdym etapie procedury przyłączeniowej.

– Tylko w 2018 roku na modernizację, rozbudowę sieci i nowe przyłączenia we Wrocławiu Fortum przeznaczy 65 mln złotych. Od stycznia br. podpisaliśmy 89 umów na podłączenie do sieci, z czego 31 dotyczy likwidacji niskiej emisji w obszarze śródmiejskim. Zachęcamy kolejnych mieszkańców do skorzystania z programu antysmogowego. Każdy budynek ogrzewany ciepłem sieciowym to mniej indywidualnych pieców w stolicy Dolnego Śląska, a w konsekwencji mniejsza emisja zanieczyszczeń – mówi Piotr Górnik.

INFORMACJE O PROGRAMIE

Informacje na temat programu CZYSTA ENERGIA DLA WROCŁAWIA oraz wzory wniosków będą dostępne na stronach internetowych energiadlawroclawia.pl oraz przylaczsie.fortum.pl. Do dyspozycji mieszkańców jest także specjalny telefon (604 597 128). W najbliższych dniach rozpocznie się kampania informacyjna zachęcająca wrocławian do przyłączania się do sieci ciepłowniczej oraz ubiegania się o dofinansowanie budowy wewnętrznych instalacji grzewczych.