komunikat prasowy

Niemal 10 tysięcy uczestników programu edukacyjnego Fortum i muzeum

28 Czerwiec 2018, 14:24

Jak mówić dzieciom o przyjaznej dla środowiska energetyce i jak przekazywać im wiedzę na temat gospodarki o obiegu zamkniętym? Swój pomysł na atrakcyjną formę edukacji ekologicznej znalazło Fortum i Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Zwiedzając historyczne korytarze Sztolni Królowa Luiza, młodzi Ślązacy uczą się, jak ważne dla rozwoju miast jest ograniczanie produkcji odpadów. Poznają źródła energii i sposoby na jej wykorzystanie z poszanowaniem środowiska naturalnego. Od początku 2018 roku we wspólnym programie edukacyjnym Fortum i muzeum wzięło udział 9490 uczestników.

Jesteśmy liderem w obszarze czystej energii, dlatego w ramach wspólnego projektu Fortum i muzeum młodzi Ślązacy uczą się, jak dbać o środowisko naturalne, czym jest smog i dlaczego warto wcielać w życie zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Wspierając i współtworząc ten program, inwestujemy w dzieci i młodzież, czyli przyszłość regionu. To oni w kolejnych latach, wyposażeni w wiedzę i niezapomniane wrażenia, będą działać na rzecz zrównoważonego rozwoju Górnego Śląska. Jesteśmy dumni, że tak wielu uczniów wzięło udział w zorganizowanych przez Fortum zajęciach i mamy nadzieję na jeszcze wyższą frekwencję w przyszłości – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.

Do programu wprowadzono specjalne elementy zwiedzania, obejmujące zagadnienia z obszaru energii, energetyki, ekologii, smogu czy gospodarki o obiegu zamkniętym. Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży w każdym wieku. Śląskie przedszkolaki pod hasłem „Kulturalny Bajtel” wędrują po wyrobiskach kopalni Królowa Luiza. Dowiadują się, czym jest smog, w jaki sposób powstaje i jak można mu przeciwdziałać. Już od najmłodszych lat poznają zasady gospodarki o obiegu zamkniętym – uczą się jak ważne dla środowiska jest zmniejszenie ilości odpadów i że zużyte przedmioty można na nowo wykorzystać. Wiedzę na temat gospodarki o obiegu zamkniętym i przyjaznych dla środowiska metod wytwarzania energii zgłębiają także starsi uczniowie. Połączenie edukacji z atrakcyjną dla dzieci formą zwiedzania kopalni sprawia, że program Fortum i muzeum cieszy się dużą popularnością. Podczas zajęć w autentycznych przestrzeniach poprzemysłowych Sztolni Królowa Luiza uczestnicy mogą zobaczyć największy w kraju podziemny park maszyn górniczych oraz prześledzić rozwój technik wydobywczych na przestrzeni ostatnich 200 lat.

Prowadząc zajęcia w takich miejscach jak Sztolnia Królowa Luiza, nie tylko wykorzystujemy walory ważnych dla Górnego Śląska obiektów, ale też wcielamy w życie nowe trendy w edukacji i tworzymy ciekawe dla dzieci i młodzieży ścieżki nauczania. Tym sposobem chcemy kształtować wśród młodych ludzi świadomość kultury, regionu i pochodzenia, ale także dbałość o najbliższe otoczenie i środowisko – komentuje Bartłomiej Szewczyk, Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Elementem programu edukacyjnego jest również Tydzień Ziemi – największe tego typu przedsięwzięcie w województwie śląskim. W trakcie tej inicjatywy, podczas licznych konkursów, koncertów, wycieczek i zabaw, dzieci i młodzież ze Śląska pochylają się nad problemami ekologicznymi naszej planety. W tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 6800 dzieci.

Atrakcji dla najmłodszych nie zabraknie także w czasie wakacji. „Górnicze miasto dzieci” to cykliczny projekt skierowany do rodzin zagrożonych wykluczeniem, o trudnej sytuacji materialnej. Na przełomie czerwca i lipca organizowane będą zajęcia w formie półkolonii i wycieczek dla 80 dzieci. Porozmawiają o oszczędnościach, nie tylko w odniesieniu do domowego budżetu, ale i środowiska naturalnego. Dowiedzą się, jak oszczędzać energię, zmniejszyć zużycie odpadów oraz jak je ponownie wykorzystać, wcielając w życie zasady gospodarki o obiegu zamkniętym.

 

***

Dalszych informacji udziela:

 

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy Fortum
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com